Ergenekon bulundu!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Uluslararası Türk Akademisi işbirliğinde Kazakistan'da yürütülen arkeolojik çalışmalarda elde edilen bulgular Türk tarihine ışık tutuyor.

RADİKAL - Kazakistan'daki Karakaba Vadisi’nde Türk ve Altay kültüründe kutsal mezar ve türbe anlamına gelen kurganların olduğu ve kazıların yapıldığı alanda kurulan çadırlardaki incelemelerle elde edilen bulgular, “Altın Beşik Altay” uluslararası seminerinde açıklandı.  

Kazakistan’daki kazıları yakından inceleyen Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Hıdırali, yaptığı açıklamada, arkeolojik kazılarda Ergenekon Destanı’nda anlatılan yerlerle birebir ölçüşen buluntular ortaya çıkarıldığını belirtti.
Bulunan kopuz, kılıç, kadak gibi aletlerin yanı sıra bazı mezarların Göktürkler dönemine ait önemli bilgileri ortaya çıkardığını ifade eden Hıdırali, kazılardaki bulguların, bölgenin Türklerin zor zamanlarda sığındığı “Ergenekon” bölgesi olabileceği yönünde ipuçları verdiğini dile getirdi.
Hıdırali kazılar hakkında şu bilgileri verdi: “Kazılarda çıkan demirden yapılmış aletler ve daha birçok veri o dönemin insanlarının Ergenekon’da anlatıldığı gibi bir zorluktan, bir kaçıştan dolayı buralara geldiğini gösteriyor. Tüm bunlar, buranın Ergenekon olabileceği konusundaki tezlerimizi güçlendiriyor.” (AA)


  ETİKETLER:

  Ergenekon

  ,

  Altın

  ,

  arkeolojik