Erimeyen dondurma geliyor

Erimeyen dondurma geliyor
Erimeyen dondurma geliyor
Eriyerek külahtan damlayan dondurma tarih olabilir. Araştırmacılar, bileşenleri birbirine bağlayan bir protein sayesinde, uzun süre erimeyen dondurma yapmayı başardı.

RADİKAL - Japonya ’da kahvaltıda tüketilen 'natto’da kullanılan bir protein, yağı ve suyu birbirine bağlıyor. Edinburg ve Dundee üniversitelerinden araştırmacılar, bu proteini dondurmaya ekleyerek uzun süre erimeyen dondurma üretti. Mayalanmış soya fasulyesiyle yapılan ‘natto’ nun protein oranı yüksek olup yapışkan ve tel tel bir yapısı var. Soya fasulyesinden elde edilen biofilm adlı protein, yağ damlalarının ve hava kabarcıklarının birbirine yapışmasına yardımcı oluyor. Müşteriler için dondurma yemeyi daha kolay hale getirmenin yanında bu buluş, imalatçılar tarafından da ürünleri daha uzun süre donuk vaziyette tuttuğu için de hoş karşılandı.
Bu gelişmeyle birlikte imalatçılar dondurma yapımında daha az doygun yağ kullanarak dondurmanın da daha az kalorili olmasını sağlayabilecek. Bilim insanları bu proteinle yapılan dondurmaların yaklaşık beş sene içinde piyasada olabileceğini belirtti.
Yeni dondurmalar, aynı zamanda ürünleri çok düşük sıcakta taşımak zorunda kalmayacak tedarik zinciri sürücülerinin de yararına olacak. Bilim insanları, elastik gibi bir yapısı olan proteinin ilerde kaplama malzemesi olarak kullanılabileceğini de düşünüyor. Projenin yöneticisi olan Edinburg Üniversitesi’nden Profesör Cait MacPhee, “Bu maddenin hem tüketiciler hem de imalatçılar açısından dondurmayı geliştirici potansiyeli heyecan verici” dedi. (The Daily Mail )  


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Protein

  ,

  Bilim

  ,

  Hava

  ,

  Mail