Erkekler çekici kadınlara neden bakar?

Erkekler çekici kadınlara neden bakar?
Erkekler çekici kadınlara neden bakar?
İskoçya'daki Stirling Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, erkeklerin güzel kadınlara bakma eğilimi evrimden kaynaklanıyor.

Araştırmaya göre kadınlar aşina oldukları erkekleri çekici bulurken, erkekler tanımadıkları kadınları tercih ediyor. Bunun da erkek atalarımızın olabildiğince çok kadınla birlikte olarak genlerini aktarma güdüsünden kaynaklanabileceği vurgulanıyor. Kadınlarınsa çocuklarına bakabilecek, güvenilir eşler aramaları nedeniyle, kendilerine aşina erkekleri tercih ettiği söyleniyor. Araştırmada, erkek ve kadın gönüllülere çeşitli yüz resimleri gösteriliyor ve ne ölçüde çekici bulduklarını söylemeleri isteniyor. Daha sonra da başta gösterilen resimlere yeni resimler eklenerek bir kez daha puan vermeleri talep ediliyor.
Erkek gönüllüler daha önce gördükleri kadın yüzlerini, yeni gördükleri yüzlere göre daha az çekici buluyor. The Daily Telegraph’ın haberine göre araştırmada gönüllülere aynı zamanda, gördükleri fotoğraflardaki yüzlerin, eşlerinin yüzlerine ne kadar benzediği soruluyor. Erkekler, eşlerine en az benzeyen yüzleri, en çekici yüzler olarak değerlendiriyor.


    ETİKETLER:

    Erkek

    ,

    Kadın