'Erkekler' çok fena!

'Erkekler' çok fena!
'Erkekler' çok fena!

Nurgül Yeşilçay, 'Aşk Kırmızı'yla en fena kadın oyuncu adaylarından.

Faruk Aksoy'un 'Erkekler' dört, Osman Sınav'ın 'Aşk Kırmızı' ile Uğur Yücel'in 'Benim Dünyam'ı üçer adaylıkla yılın en kötü yapımlarına verilen Altın Kestane ödüllerinin iddialı yapımları oldu.

Web üzerinden yayımlanan haftalık sinema dergisi Arka Pencere tarafından düzenlenen ve yılın ‘en kötü’lerine verilen Altın Kestane/ Yılın En Fenaları ödüllerinin adayları açıklandı. Türkiye ’de tüm zamanların en çok izlenen filmi ‘Fetih 1453’ün yönetmeni Faruk Aksoy imzalı ‘Erkekler’ dört, Osman Sınav’ın yönettiği ‘Aşk Kırmızı’ ile Uğur Yücel imzalı ‘Benim Dünyam’ üçer adaylıkla ‘en kötü’lerde öne çıkan yapımlar oldu. En fena film adayları ‘Aşk Kırmızı’ (Osman Sınav), ‘Benim Dünyam’ (Uğur Yücel), ‘Benimle Oynar mısın?’ (Aydın Bulut), ‘El Cin’ (Hasan Karacadağ), ‘Erkekler’ (Faruk Aksoy), ‘Sabit Kanca’ (Alper Mestçi), ‘Umut Üzümleri’ (Tunç Okan) olarak sıralanırken Alper Mestçi, Faruk Aksoy, Hasan Karacadağ, Osman Sınav, Uğur Yücel en fena yönetmene aday gösterildi. ‘Aşk Kırmızı’yla Nurgül Yeşilçay, ‘Kral Yolu’yla Doğa Rutkay, ‘Koğuş Akademisi’yle ‘Arzu Yanardağ, ‘Erkekler’le Asuman Dabak, ‘Benimle Oynar mısın?’la Eyşan Özhim en fena kadın oyuncuya aday gösterilirken en fena erkek oyuncu adayları Engin Altan Düzyatan (Aziz Ayşe), Ferhan Şensoy (Muhalif Başkan ), Hüsnü Şenlendirici (Vay Başıma Gelenler), İlker Aksum (İki Kafadar: Chinise Connection), Uğur Yücel (Benim Dünyam) olarak sıralandı.
Kutluğ Ataman, Okan Bayülgen, Şafak Sezer ve Şahan Gökbakar ‘Gezi olaylarının ilk günlerinde ‘kalabalığa karışıp’, sonrasında nedamet getirerek işi el etek öpmeye kadar vardırmaları nedeniyle’ altın çıngırak ödülüne tek aday olarak gösterilirken Fikret Kuşkan (Erkekler) ve Uğur Polat (Benimle Oynar mısın?) uyarı anlamına gelen ‘alarm Zili kategorisinin iki adayı oldu.
Emek Sineması’nı yıkan Kamer İnşaat ile 19 yıllık Sinema dergisini kapatan Kalyon İnşaat da jüri özel ödülünün tek adayı oldu.

5. ALTIN KESTANE ÖDÜLLERİ / 2013’ÜN EN FENALARI (Adaylar)

EN FENA FİLM
Aşk Kırmızı (Osman Sınav)
Benim Dünyam (Uğur Yücel)
Benimle Oynar mısın? (Aydın Bulut)
El Cin (Hasan Karacadağ)
Erkekler (Faruk Aksoy)
Sabit Kanca (Alper Mestçi)
Umut Üzümleri (Tunç Okan)

EN FENA YÖNETMEN
Alper Mestçi (Sabit Kanca)
Faruk Aksoy (Erkekler)
Hasan Karacadağ (El Cin)
Osman Sınav (Aşk Kırmızı)
Uğur Yücel (Benim Dünyam)

EN FENA ERKEK OYUNCU
Engin Altan Düzyatan (Aziz Ayşe)
Ferhan Şensoy (Muhalif Başkan)
Hüsnü Şenlendirici (Vay Başıma Gelenler)
İlker Aksum (İki Kafadar: Chinise Connection)
Uğur Yücel (Benim Dünyam)

EN FENA KADIN OYUNCU
Asuman Dabak (Erkekler)
Arzu Yanardağ (Koğuş Akademisi)
Doğa Rutkay (Kral Yolu)
Eyşan Özhim (Benimle Oynar mısın?)
Nurgül Yeşilçay (Aşk Kırmızı)

ALARM ZİLİ ÖDÜLÜ
Fikret Kuşkan (Erkekler)
Uğur Polat (Benimle Oynar mısın?)

ALTIN ÇINGIRAK ÖDÜLÜ
Kutluğ Ataman + Okan Bayülgen + Şafak Sezer + Şahan Gökbakar (Dördü tek aday)
(Gezi olaylarının ilk günlerinde ‘kalabalığa karışıp’, sonrasında nedamet getirerek işi el etek öpmeye kadar vardırmaları nedeniyle…)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Emek Sineması’nı yıkan Kamer İnşaat ve Sinema Dergisi’ni kapatan Kalyon İnşaat (İkisi tek aday)
(Daha fazla kâr kültürü uğruna, sinema kültürüne verdikleri büyük zarar nedeniyle…)