Erkekler niye kadınsılaşıyor?

İngiliz uzmanların araştırmasına göre birçok gıda, kozmetik, temizlik ürününde kullanılan kimyasallar erkekleri daha anne karnındayken kadınsılaştırıyor!

ANKARA - Kimyasallar insanları daha ‘kadınsı’ yapıyor. İngiltere’deki Tıp Araştırmaları Konseyi’nin önde gelen bilim insanlarından Prof. Richard Sharpe tarafından yapılan araştırmaya göre birçok gıda, kozmetik ve temizlik ürününde kullanılan ve gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız katkı maddeleri, erkeğin cinsel gücünü tehlikeye atıyor.
BBC’nin haberine göre Sharpe, insanları ve doğayı zararlı kimyasallardan korumak için çalışan yardım kuruluşu ‘Chem Trust’a, kimyasal katkı maddeleriyle erkeğin cinsel gücü arasındaki bağlantıyı kanıtlayan bir rapor sundu. Sharpe, hormon bozukluğuna yol açan kimyasalların, erkekleri daha anne karnında ‘kadınsılaştırdığını’ ileri sürdü.
Doğum sırasında meydana gelen bozukluk sayısındaki artış, testis kanseri ve sperm sayısının azalmasıyla, bazı ürünlerdeki kimyasal katkılar arasında bağ kuran Sharpe, hormon bozukluğuna yol açan katkı maddelerinin, erkeklik hormonlarının sağlıklı çalışmamasından kısmen de olsa sorumlu olduğunu açıkladı. 

Sperm sayısı azalıyor
Araştırmaya göre sperm sayısı ve kalitesi nesilden nesile azalıyor. Sadece çalışmanın yapıldığı İngiltere’de yaşayan her altı erkekten biri babasına göre daha az sperme sahip. Ayrıca 20’li ve 30’lu yaşlarda testis kanserine yakalanan erkeklerin sayısı da 25 yıl öncesine göre iki kat daha fazla.
Araştırma kapsamında, laboratuvar hayvanlarında yapılan testlerde de kimyasalların testosteron hormonunu önemli ölçüde azalttığı görüldü. Daha önceki bir araştırmada da çevre kirliliğinin hayvanları feminenleştirdiği, denizlerdeki kimyasalların erkek balıkları cinsiyetsizleştirdiği bulunmuştu. (aa, bbc)