'Erkeklere de cinsiyetçi davranılıyor'

'Erkeklere de cinsiyetçi davranılıyor'
'Erkeklere de cinsiyetçi davranılıyor'
Televizyon dizilerindeki açık seks sahneleri ve kadınların cinsiyetçi tasviri sık sık karşımıza çıkıyor. Benzer eleştirilerin odağı olan 'Game of Thrones'un yıldızlarından Natalie Dormer, dizide erkek oyuncuların da nesneleştirildiği görüşünde...

RADİKAL - 'Game of Thrones' (GOT), çıplaklık sahneleri ve kadın karakterlerin adaletsiz tasviri nedeniyle sıklıkla eleştiriliyor. Dizide Margaery Tyrell olarak karşımıza çıkan Natalie Dormer ise GOT'ta, kadınlar kadar erkek oyuncuların da nesneleştirilmekten nasiplerini aldığını söyledi.
Cinsiyetçilik konusunda kendi deneyimini anlatması istenen Dormer “Ben, erkeklerin de kadınlar kadar nesneleştirildiği fevkalade işlerde çalıştım” cevabını verdi: “Erkekler de bundan muzdarip. Poldark’ta Aidan Turner’a bir takıntı yok muydu? Bu görsel bir ortam ve nasıl göründüğünüzle ilgili belli bir ölçüde yargılanırsınız."

ROLLER HER ZAMAN ÇEKİCİLİĞE GÖRE DAĞITILMAZ
Erkek oyuncuların genellikle fiziksel görüntülerine göre hep aynı oynatıldığını söyleyen Dormer, rol dağılımı kararlarının her zaman çekici gözüküp gözükmediğine göre yapılmadığını ekledi. Radio Times dergisine verdiği röportajda “Sadece ince olmaktan bahsetmiyoruz. Büyük gözlü erkek oyunculara ‘arkadaş’ rolünün verilmesinden konuşuyoruz. Sadece kötü kabiliyetle ilgili değil: Genellikle fiziksel görünümünüzle ilgili” dedi.
Ünlü oyuncu, televizyonun ve sinemanın seksi göz alıcı bir şekilde yansıtmasının yanı sıra dizilerin seksi 'gerçek ve kirli' resmetmesini desteklediğini söyledi.
“Seks ve romantizm insanların motivasyonunun en büyük kısmı. Bir hikaye anlatılırken problemin ne olduğunu görmüyorum… İnsan hayatının işlenmemiş, içgüdüsel özellikleri, iyi bir drama yapmaya yarar” dedi. Ayrıca dizideki şiddet içeriğinin ‘doğal olarak çekildiğini’ ve aşırı bir kurgunun olmadığını ekledi. (The Independent)