Eroğlu: Havzaların su kalitesini izlemeye alıyoruz

Eroğlu: Havzaların su kalitesini izlemeye alıyoruz
Eroğlu: Havzaların su kalitesini izlemeye alıyoruz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 16 ile su sağlayan havzalarını su kalitesinin düzenli olarak izleneceğini bildirdi

ANKARA - Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 5 su havzasında su kalitesinin düzenli olarak izlenmesi için aralarında TÜBİTAK'ın da bulunduğu üç kuruluşla hizmet alım sözleşmesi imzaladı.

Buna göre; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay havzalarında nehir, göl, geçiş suyu, kıyı suyu ve yer altı sularında belirlenecek noktalarda AB Su Çerçeve Direktifi kapsamında izleme yapılacak. Çalışma kapsamında söz konusu su kütlelerinin, fiziko-kimyasal, kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik kalite unsurları izlenerek veri akışı sağlanacak.

Yüzeysel sularda 3'er aylık periyotlarda yılda 4 kez su ve yılda 1 kez biyolojik izleme, yer altı sularında ise yılda 2 kez su kalitesi ile su seviyesinin ölçümü yapılacak.

Kıyı-geçiş suları izleme noktalarında mevsimsel olarak 3'er aylık periyotlarda yılda 4 kez su kalite elementleri ve yılda 1 kez biyolojik kalite elementleri izlenecek.

İzleme çalışması fiziko-kimyasal, kimyasal ve biyolojik analizlerin yapılması ile desteklenecek. Analizlerin sonucunda kirlilik yükleri hesaplanarak su kirlilik haritaları oluşturulacak.

BALIK ÖLÜMLERİ RAPOR EDİLECEK
Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, izleme çalışmasının kapsama giren havzalardaki tüm illerde yapılacağını belirtti.

Böylece Ergene Havzası'ndaki Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Gediz Havzası'ndaki Manisa, Uşak, İzmir , Kütahya, Sakarya Havzası'ndaki Sakarya, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyonkarahisar, Bursa, Bolu, Susurluk Havzası'ndaki Balıkesir, Bursa, Kütahya; Akarçay Havzası'ndaki Afyonkarahisar ve Konya olmak üzere toplamda 16 ildeki su kalitesinin izleneceğini vurguladı.

Ergene Havzası'nda 18, Gediz Havzası'nda 17, Sakarya Havzası'nda 50, Susurluk Havzası'nda 35, Akarçay Havzası'nda 27 noktada izleme yapılacağına işaret eden Eroğlu, ayrıca yer altı suyunda 10 noktada izleme çalışması gerçekleştirileceğini bildirdi.

Eroğlu, izleme ve analiz edilmek üzere numune alma çalışmalarında balık ölümü, kaza, kontrolsüz deşarj, meteorolojik şartlar gibi unsurların da rapor edileceğini, numune alımlarının tarih kayıtlı fotoğraf ve video çekimi ile kayıt altına alınacağını da kaydetti.

aa