Erol Köse'nin Twitter'daki takipçileri bir günde eridi!

Erol Köse'nin Twitter'daki takipçileri bir günde eridi!
Erol Köse'nin Twitter'daki takipçileri bir günde eridi!
Twitter'da başı bir türlü dertten kurtulmayan ünlü yapımcının bu sefer de yüzbinlerce takipçisinin silindiği belirtiliyor.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Twitter'ı en aktif kullanan ünlülerden birisi de hiç şüphesiz Erol Köse'dir. Ancak, ünlü yapımcının son dönemde Twitter'da başı bir türlü dertten kurtulmuyor. Köse'nin, Twitter'da sahte takipçi satın aldığı iddiası uzun süre gündemi meşgul etmişken, yapımcının bu sefer de oldukça kısa bir süre içerisinde yüzbinlerce takipçisinin silindiği ortaya çıktı.

2 MİLYONA YAKLAŞIYORDU, 900 BİNLERE KADAR DÜŞTÜ

Takipçileri arasındaki sahte hesapları silinmeden önce 2 milyona yakın kullanıcı tarafından takip edilen Erol Köse'nin fan sayısı, Twitter'ın gerçekleştirdiği "yumurta kullanıcı" operasyonunun ardından 900 binlere kadar düştü. Hatta geçtiğimiz senenin bahar ayları arasında yalnızca 200 bin kişi tarafından takip edilen Erol Köse, oldukça kısa bir süre içerisinde takipçi sayısını 1 milyonun üzerine çıkarmış, bu durum da birçok kişiye inandırıcı gelmemişti. Twitter'da sahte takipçi aldığı iddialarını yanıtsız bırakan Erol Köse'nin binlerce yabancı ülke kaynaklı takipçisinin olması da 'satın alma' savını güçlendiriyordu.

İBRAHİM TATLISES'İN DE TAKİPÇİLERİ UÇTU

Peki Köse'nin sahte takipçileri nasıl silindi? Son günlerde Twitter üzerinde fenomen diye tabiren edilen bir takım kişilerin takipçi sayılarında ciddi azalmalar gözlenmişti. Büyük bir sektör haline gelen sahte takipçi pazarıdan pek de hoşnut olmadığı bilinen Twitter ise yavaş yavaş yumurta diye tabir edilen bu sahte hesapları temizlemeye başladı. Şimdilik tüm kullanıcılar üzerinde büyük bir etkisi olmadığı gözlenen temizlik operasyonunda, daha fazla takipçiye sahip ünlüler ise en çok etkilenen isimlerin başında geliyor. Hatta bu doğrultuda İbrahim Tatlıses'in de takipçi silme işleminden muzdarip olduğu belirtiliyor.

Gündem belirleyen 10 Türk Twitter kullanıcısı


Kendi Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Tatlıses, "Birileri benimle uğraşıyor,dur bakalım yarım saat önce 284. 900 küsürdü şimdi 283 bin 900 küsür oldu yarım saatte bin kişimi takibi bıraktı?" dedi. Hemen ardından bir paylaşımda daha bulunan ünlü türkücü, "Şimdi bizim şirketten kızlarla konuştum tweet'in kendi yumurta kafaları silmiş, yani çakmaların tümü gitmiş hemen hemen herkes şaşkın!" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.


TWİTTER NEDEN TAKİPÇİ SİLİYOR?

Peki Twitter'da takipçi sayısı neden bu kadar önem taşıyor? Bu mecrada fenomen olmak ve diğer kullanıcılar tarafından daha saygın bir konuma erişmenin en önemli alametlerinden birisi de takipçi sayısı. Bu doğrultuda takipçilerini organik olarak büyütme sabrını gösteremeyen bir takım ünlüler, çareyi para vererek sahte takipçi satın almakta buluyor. Bilindiği üzere, bazı internet sitelerinden onbinlere varan rakamlarda takipçi satın almak mümkün. Milyonlarca dolarlık bir sektör haline gelen takipçi pazarında ise tüm işlemler sahte hesap üzerinden yürütüldüğü için niteliksiz kullanıcıların sayısının artması da Twitter'ı endişelendiriyor ister istemez. Bu doğrultuda sistemdeki tüm sahte hesapları tamamen etkisiz hale getirmenin planlarını yapan sosyal paylaşım sitesi ise henüz resmi bir açıklama yapma yoluna gitmedi.