Es-Es Londra'ya fark attı: Eskişehir'de bir 'kedi kafe!'

Es-Es Londra'ya fark attı: Eskişehir'de bir 'kedi kafe!'
Es-Es Londra'ya fark attı: Eskişehir'de bir 'kedi kafe!'
Tokyo'dan sonra Londra'yı da 'kedi kafe' heyecanı sardı. Ne var ki, Avrupa'nın ilk kedi kafelerinden biri Eskişehir'de açıldı bile!
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

İş stresini atmak isteyen Japonların uğrak yeri haline gelen Tokyo’daki ‘kedi kafe’ tutkusu şimdilerde Londra’ya sıçradı. İngiltere ’nin ilk ‘kedi kafesi’ kapılarını mayısta açmaya hazırlanıyor. Hatta Japonya’daki bu kültürü Britanya’ya taşıyan girişimci şu ana kadar 100 bin sterlin bağış toplamış bile. Yani bu tip mekânları artık Avrupa ’nın diğer kentlerinde görme ihtimali de çok uzak değil.
Kafasında ‘kedi kafe de ne ola ki?’ sorusu hâsıl olanlara el cevap: Kedi kafe, adından da anlaşılacağı gibi içinde bol miktarda kediciğin yaşadığı yeme/içme ve dinlenme ortamı. Yani bir yandan çayınızı yudumlarken, diğer yandan size sırnaşan kedilerden birini sevebiliyorsunuz. Malum mevzu Tokyo’da hayli yaygın. Ancak Avrupa’daki ilk kedi konseptli kafenin Viyana’dan sonraki adresi Es-Es’te!


Geliri sokak hayvanlarına

 

Geçtiğimiz aylarda Eskişehir’deki beş hayvanseverin bir araya gelerek kurduğu ‘Cafe de Kedi’ insanlarla minnoşları bir araya getiriyor. Mekân Cihangirvari benzerlerinden biraz farklı. Konsept tepeden tırnağa kedilerin üzerine kurulu. Üçü engelli 15 kedinin daimi misafiri olduğu kafeye gün içinde 40’a yakın kedi şöyle bir uğruyor. İnsanların da büyük ilgisini çeken mekânın en büyük özelliği ise hayırlı bir işe hizmet etmesi. Konuştuğumuz yetkili, “Gelirimizin bir kısmını sokak hayvanlarına harcadığımız gibi, sakat kedilerin ameliyatlarını da üstleniyoruz” diyor.
Mekân tamamen kedilere göre dekore edilmiş. Onların tırmanamayacağı koltukların yanı sıra oyun alanları da var. Duvarlardaki panolarda ise sahiplenmeyi bekleyen hayvanların fotoğrafları asılı. Müşteri profili ise tabii ki hayvanseverlerden oluşuyor. Evine kedi alamayan ama kalbine de söz geçiremeyenler ağırlıkta. Eh bilmeden gelen, kedilerden de hoşlanmayanlar da oluyormuş ara sıra...
“Orada hep kıl, tüy olur yaa” edebiyatı yapacaklara ekleyelim: Hayvansal hiçbir gıda kullanılmayan mekânın mutfağı da tamamen ayrı yerde. Yolu Eskişehir’e düşenlere; kafe haftalık dezenfektasyon nedeniyle de pazartesi kapalı. Eh, orada durum böyle, darısı İstanbul ’un başına… Adres: İstiklal Mah., Cami Sk. No: 28/B, Eskişehir.