Eşi isteyince mikser icat etti

Eşi isteyince mikser icat etti
Eşi isteyince mikser icat etti

Yap-Boz mikserin mucidi Sadi Başer seri üretim için destek bekliyor. FOTOĞRAF: RAMAZAN ÇETİN / DHA

DENİZLİ - Denizli’de ilkokul mezunu 33 yaşındaki Şadi Başer, eşinin puding pişirirken, “Karıştırmaktan çok sıkıldım, bunu yapacak bir makine olsa” demesi üzerine, 12 voltla çalışan ve sıcak yiyecekleri karıştırmaya yarayan, ‘Yap-Boz Mikser’ yaptı. Patent başvurusunda bulunan Başer, seri üretime geçmek için destek bekliyor.
Bir süre önce, tekstil fabrikasındaki işinden çıkarılan, evli ve bir çocuk babası Başer, mikseri ilkokul mezunu olmasına karşın, elektrik-elektroniğe merakı sayesinde yapmış. “Hemen çalışmaya koyuldum. Kimseden maddi destek göremeyince otomobilimi sattım ve teknik incelemeleri bitirip projeyi tamamladım. Altı ay sonra cihazın prototipini oluşturdum” diye anlatıyor.

20 TL’ye mal olacak
Başer, yaptığı her boyuttaki tencereye takılabilen, zaman ayarlı kesici ve karıştırıcının seri üretime geçilmesi halinde 20 ya da 30 TL’ye mal olacağını söylüyor. Mikser, kalem pille çalışıyor ve elektrik tüketiminde yüzde 90’ın üzerinde tasarruf sağlıyor. Başer, ‘Yap-Boz Mikser’in mutfak robotu, mikser, blender gibi cihazların ayrı ayrı yaptığı yedi işlemi tek başına yapabildiğini vurguluyor. Başer, cihazın Ege Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Merkezi’nce de incelendiğini söylüyor. (dha)