Eşitlik yoksa votka da yok

Eşitlik yoksa votka da yok
Eşitlik yoksa votka da yok
Londra'nın tanınmış gay barları ve kulüpleri Kuzey Amerika'daki eşcinsel grup liderlerinin Rusya'daki LGBT toplumuyla dayanışmasına destek vermek üzere Rus votkalarını boykot kararı aldı.

İngiltere ’deki popüler gay barlar ve gece kulüpleri Vladimir Putin ve hükümetinin yaptığı insan hakları ihlalleri sebebiyle Rus votkalarını boykot etmeye başladı. Londra ve Manchester’da ünlü 'Heaven' gece kulübünün de aralarında bulunduğu çeşitli popüler gay mekânları stoklarında Rus votkalarını bulundurmayacaklarını açıkladı.

Boykot, Putin’in geçen ay eşcinsel ilişkileri geleneksel toplum yaşayışına uygun olmamakla suçlayan tartışmalı bir yasayı imzalaması sebebiyle başladı. Geçtiğimiz Haziran ayında St Petersburg’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde (Gay Pride) 60 kişi gözaltına alınmış, yürüyüşe katılanlar dayak ve kötü muameleye maruz kalmışlardı. Ayrıca Rus parlamentosu, yabancı eşcinsel çiftlerin ülkede kimsesiz çocukları evlat edinmesini yasaklayacak bir yasa tasarısı üzerinde de çalışıyor.

Dünya çapındaki bu boykotu başlatan isim Rus eşcinsellerle dayanışma için barlara ‘Rus votkasını dökme’ çağrısı yapan Amerikalı yazar ve aktivist Dan Savage. Özellikle Stolichnaya ve Russkiyi Standard markaları önemli gay bar ve gece kulüpleri tarafından hedef haline geldi.

G-A-Y Group kurucusu Jeremy Joseph bu protestoya destek verdiğini, fakat boykotun Tesco ve Sainsbury’s süpermarketleri için de geçerli olması gerektiğini savundu. Gay barların votka boykotunun Rus ekonomisine zarar verme amacı içermediğini söyleyen Joseph, LGBT bireylerin rahatça yaşayabilecekleri bir dünya istediklerinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Manbar ve The Shadow Lounge’un da içinde bulunduğu başkentin önemli mekanları da boykota katılırken, İngiltere’nin en büyük gay hakları organizasyonu Stonewall’un basın sözcüsü yaptığı açıklamada ‘Rusya’da yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda oldukça rahatsızız’ dedi. Boykotun hedefindeki iki markadan biri olan Stolichnaya ise LGBT bireylerin coşkulu bir destekçisi ve sıkı bir arkadaşı olduğunu açıkladı. (The Independent)