Eski dostlarla sinema buluşması

Eski dostlarla sinema buluşması
Eski dostlarla sinema buluşması
Polonya'nın Wroclaw kentinde düzenlenen 14. T-mobile Yeni Ufuklar Film Festivali, Türkiye'ye geniş yer ayırdı. İstanbul Film Festivali- Köprüde Buluşmalar işbirliğiyle Reha Erdem ve Tayfun Pirselimoğlu gibi usta yönetmenleri ağırlayan festivalde en çok ilgi gören filmlerden biri de Altın Palmiye ödüllü 'Kış Uykusu' oldu.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com / Arşivi

Bu yıl 600. yıllık kadim dostluklarını karşılıklı kültür etkinlikleriyle kutlayan Türkiye ve Polonya, bu kez 14. T-mobile Yeni Ufuklar Film Festivali’nde buluştu. Sinema geleneğiyle ünlü Polonya’nın Polanski ve Wajda gibi ustaların filmlerine mekan olan Wroclaw kentinde düzenlenen festival, prestijinin yanı sıra uzunu kısası ve belgeseli, yaklaşık 400 filmlik programıyla ülkenin en büyük sinema etkinliği.
Bu yıl İstanbul Film Festivali-Köprüde Buluşmalar işbirliğiyle Reha Erdem ve Tayfun Pirselimoğlu gibi usta sinemacılarımızın yanı sıra genç yönetmenlerimizi de ağırlayan festivalin odak noktalarından birisi de ‘Türkiye Sinema Sektörüne Bakış’ başlıklı özel bir programdı. Maksat vizyonumuz genişlesin olunca uluslararası sinema profesyonellerinin eğitim verdiği Stüdyo Atölyesi de daha bir önemli oldu. Nitekim aralarında Köprüde Buluşmalar’ın yöneticisi Gülin Üstün ve “Sesime Gel” filminin yapımcısı Emre Yeksan’ın da eğitim verdiği atölyeye Avrupa’dan 24 genç katıldı. Kısa filmi “Ağrı ve Dağ” ile gelen Hasan Serin ve İstanbul Film Festivali Seyfi Teoman İlk Film Ödülü’nü kazanan “Nergis Hanım”ın yapımcılarından Müge Özen de yapımcılık üzerine ders alanlar arasındaydı.

Köprüde Buluşmalar’ın yöneticisi Gülin Üstün, festival kapsamında düzenlenen atölye çalışmasına katıldı.
İki ülke arasında geçen yıl başlayan para ve fırsatlar ile yeteneği buluşturma seferberliğini başlatan Istanbul Film Festivali yönetmeni Azize Tan bu yıl önce ev sahibi olarak Polonya sinema endüstrisinden konukları ağırladı sonra Wroclaw’a konuk oldu. 24 Temmuz- 2 Ağustos arasındaki festivalde büyük ilgi gören filmlerimizden birisi de açılış günü gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye’li filmi “Kış Uykusu” oldu.


Geleneksel sinema ve festival anlayışının mümkün olduğunca dışına taşmaya gayret eden festivalde ‘yeni ufuklar’ bakışını bu yıl da sürdürerek Cannes’dan taze gelenler kadar VHS formatıyla üretilmiş kült korku filmlerine de yer verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Türkiye sineması cenahında yeniler kadar Groupama’nın restore ettiği “Muhsin Bey” de festivalde ilgi gördü. Gösterim öncesi bu yıl festivalin Fiprescı jüri üyelerinden Engin Ertan açılış konuşması yaptı. “Ben O Değilim”le bu yıl Altın Lale’yi kazanan Tayfun Pirselimoğlu gösterim sonrası sohbetlere katıldı.

Reha Erdem’a özel bir yer ayrılan festivalde yönetmenin “Şarkı Söyleyen Kadınlar”, “Kosmos” ve “Korkuyorum Anne” filmleri gösterildi. Uluslararası başarılarıyla da tanınan Erdem’in ayrıca malum kült bir seyirci kitlesi de var. Nitekim sinemaseverler Erdem’in ‘ustalık dersini’ kaçırmadılar ve ‘Kadının iyileştirici gücü, erkeklerin dermansızlığı, yaralarımız ve umutlarımız ‘ derken mevzular uzadı. İlk kez geldiği bu kenti çok seven Reha Erdem’in Polonya klasiklerindeki atmosferi bizzat hissetmesi de şaşırtıcı değil.
2. Dünya Savaşı’nda Varşova gibi bombalanmadığı için tarihi binalarıyla kendinizi bir zaman tünelinde hissedeceğiniz kadar özgün, bir kadar da dozunda modernleşmenin şahane bir örneği. Erdem’in kaldığı otel civarında Wajda ustanın “Ashes and Diamonds” (1958) filminin çekildiğini öğrenmek kentin sinematografik zamansızlığına hoş bir örnekti.