Eski öğrenci liseyi bastı: 16 ölü var

Eski öğrenci liseyi bastı: 16 ölü var
Eski öğrenci liseyi bastı: 16 ölü var

Saldırıdan sonra polis çocukları bir süre spor salonunda tutarken görevliler çevreden ceset topladı. Saldırganın ailesinin evinde 16 ruhsatlı silah bulundu. FOTOĞRAF: AP FOTOĞRAF: REUTERS

Almanya'da Türklerin yoğun yaşadığı Winnenden'deki Albertville Lisesi'nin eski öğrencisi 17 yaşındaki Tim Kretschmer, dün sabah silahla okulu bastı. En az 15 kişiyi öldürüp ölü ele geçirilen saldırganın bir kurbanı da 15 yaşındaki İbrahim...

WINNENDEN - Almanya’da dün sabah saatlerinde bir liseye düzenlenen silahlı saldırı tüm dünyayı şoke etti. En az 16 kişinin hayatını kaybettiği olayda ölenlerden birinin de 15 yaşındaki İbrahim Halilay isimli Türk öğrenci olduğu açıklandı.
Türklerin de yoğun olarak yaşadığı bir bölge olan Württemberg eyaletinin Stuttgart yakınlarındaki Winnenden kentinde, şehir merkezine 10 km. uzaklıktaki Albertville Lisesi’ne 09.33’te düzenlenen silahlı saldırı sonrası büyük panik yaşayan öğrenci velileri okulun önünde toplanıp çocuklarının sağlık durumunu öğrenmek istedi. Çocukları spor salonuna toplandığı için bir süre onları göremeyen veliler bahçede endişeli ve zor anlar yaşadı. 

Evde 16 ruhsatlı silah var
Lisenin eski öğrencisi olduğu açıklanan 17 yaşındaki Tim Kretschmer adlı saldırgan özellikle iki sınıfı hedef alarak burada ders yapmakta olan dokuz öğrenciyle üç öğretmeni öldürdü. Kurbanların çoğunun  10D sınıfından olduğunu açıklayan  polis, ölen öğrencilerin sekizinin kız birininse erkek olduğunu söyledi.  Öğrenciler, saldırganın sınıfa üç kız dönüp ateş ettiğini, son gelişinde “Hepiniz öldünüz mü?” diye bağırdığını açıkladı. Siyahlar giyen ve maske takan Kretschmer, olaydan sonra etrafa rastgele ateş açarak kaçmaya başladı. Bir kliniğe giderek burada da bir kişiyi öldürüp kaçmaya devam eden zanlı, okula 40 km. mesafede polisle çatışmaya girdi. İki polisi öldüren saldırgan, iki polisi de yaraladı. Ölü olarak ele geçirilen saldırganla birlikte olayda toplam 16 kişi hayatını kaybetti.
Polis, saldırganın babasının bir silah kulübü olduğunu ve ailesinin evinde biri kayıp 16 ruhsatlı silah bulunduğunu açıkladı. Saldırganın anne-babası da sorguya alındı.
Lisenin 9. sınıfından bir öğrenci, Alman televizyonu Radio Antenne 1’e olayı şöyle anlattı: “Biz bilgisayar odasındaydık. Önce gürültüler duyduk. Öğretmenimiz dışarı çıktı, etrafa baktı ve kapıları kapattı. Daha sonra başka bir öğretmenden saldırı olduğunu öğrendik. Sonra polisten bir işaret gelmesini bekledik. O işaret gelince de dışarı çıkıp yüzme havuzuna doğru gittik.”

‘Bir adam bizi vuruyor’
Stuttgart’ın bağlı bulunduğu Baden-Württemberg eyaletinin Hıristiyan Demokrat Parti’li Kültür Bakanı Helmut Rau da, saldırgan Tim Kretschmer’in ortaokul diplomasını geçen sene Albertville Lisesi’nden aldığını ve daha sonra meslek eğitimi almaya başladığını söyledi. Rau, saldırganın hiç dışa dönük olmayan ve dikkat çekmeyen bir öğrenci olduğunu belirterek, “Görünen o ki, çift karakterli bir öğrenciymiş” dedi.
İçine kapanık ve sıradan bir öğrenci olduğu söylenen Kretschmer’in saldırıyı gerçekleştirme sebebini araştıran polis henüz bununla ilgili bilgi vermedi. Ancak genç saldırganı tanıyanlar, öğrencinin okulla ilgili bir öfkesi olabileceğini söylüyor.
Okulun Türk öğrencilerinden olan ve olay sırasında yaşadıklarını NTV’ye anlatan Muammer Gözütok, “Ben dersteydim. Birtakım sesler geldi, tamir sesi gibi. Karşı sınıflardan bir çocuk geldi, ‘Bir adam silahlarla bizi vuruyor’ dedi. Kapıları kilitledik ve bekledik. Saldırı okulun en üst katında oldu. En üst katta 9. ve 10. sınıflar var. Yarım saat sınıfın içinde bekledik. Masaların altına saklandık. Çok korktuk, arkadaşlarımız ağladı. Daha sonra polis bizi yüzme salonuna koşarak götürdü. Ailelerimiz bizi almaya geldi” dedi. 

‘Suskundu, konuşmazdı’
Saldırının yapıldığı lisenin yanındaki okulda okuyan Türk öğrenci Gizem de, “Olay aniden olduğu için panik yaşandı. Bizi önce başka bir okula götürdüler. Burada iki saat bekledikten sonra hastaneye getirildik. Aileler olayı duyup öğrencileri aradı. Aynı okulda altı sene önce de bir rehin alma olayı olmuştu” dedi.
Tim Kretschmer’i tanıyan Türk öğrenci Mehmet, “Onu tanıyordum. Geçen sene 10. sınıfta birlikteydik, birlikte okulu bitirdik. Notları iyiydi. Suskun biriydi, hiç konuşmazdı. İki arkadaşı vardı, ikisi de Alman’dı. Anormal bir davranışı yoktu. Bazen konuşurduk. Futbol taraftarıydı. Ailesinin durumu iyiydi. Okula yakın bir yerde oturuyordu” dedi.
Saldırıda yaşamını yitiren Türk öğrenciyi tanıdığını söyleyen Çağlayan isimli Türk öğrenciyse, “Ben 7. sınıftayım, İbrahim 10. sınıftaydı. Silah seslerini duyunca öğretmene söyledik, normal olduğunu söyledi. Sonra bir öğretmen sınıfa geldi ve ‘Üç ölümüz var’ dedi. Sonra kapıları kilitledik. İbrahim’le aynı sınıfta bulunan Büşra da yaralandı” dedi.

Son yedi yılın en şiddetlisi
Bu arada, pek çok Avrupa ülkesi lideri olaydan sonra bireysel silahlanmayla ilgili yasa değişiklikleri yapmak üzere çalışmalara başladı. Pek çok Avrupa ülkesi ve ABD’de yaşanan saldırı eylemlerinden sonra bireysel silahlanmanın kısıtlanması için önlemler alınması gündemde.
Bu saldırının Almanya’da son yedi yıl içinde bir okulda düzenlenen en şiddetli silahlı saldırı eylemi olduğu açıklandı.
Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de saldırıdan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ve tüm kabine üyelerinin ölenlerin yakınlarının acılarını paylaştığını söyledi. Ulrich, yerel güvenlik güçlerine yardım yapmaya hazır olduklarını ve yardım teklifinde bulunulduğunu açıkladı. (Yaşam Servisi)