Eski Scientology üyelerinden itiraf: Nicole Kidman ve Tom Cruise'un evliliğini kilise bitirdi

Eski Scientology üyelerinden itiraf: Nicole Kidman ve Tom Cruise'un evliliğini kilise bitirdi
Eski Scientology üyelerinden itiraf: Nicole Kidman ve Tom Cruise'un evliliğini kilise bitirdi
Scientology'nin 2 eski üyesi Paul Haggis ve Mike Rinder, Hollywood'un gözde çiftlerinden olan Tom Cruise ve Nicole Kidman'ın evliliğini Scientology Kilisesi'nin bitirdiğini, evliliği bitirmek için Kidman'ın telefonlarının bile dinlendiğini iddia etti.

RADİKAL - 1990-2001 yılları arasında evli kalan Nicole Kidman ve Tom Cruise’un evliliğinin neden bittiği hakkında kulaktan kulağa yayılan bir dedikodu, eski Scientology üyelerinin çektiği belgeselle tekrar ortaya çıktı. ‘Going Clear: Scientology and the Prison of Belief’ (İtiraf Etmek: Scientology ve İnanç Hapishanesi) adlı belgeselde yer alan iddialara göre kilise Tom Cruise’u ve çocuklarını Kidman’a karşı dolduruşa getirmiş, hatta Kidman’ın telefonlarını dinlemişti.

Scientology Kilisesi’nin iki eski üyesi Paul Haggis ve Mike Rinder, kiliseyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Haggis ve Rinder’ın iddiasına göre Scientology Kilisesi’nin başında bulunan David Miscavige’in çiftin evliliğini bitirmek için çaba harcadığı, bu uğurda Nicole Kidman’ın telefonlarını dinlettiği ve çiftin çocuklarını Kidman’a karşı doldurduğunu iddia etti.

2 Mart Pazartesi günü The New York Times gazetesinin organize ettiği bir panelde konuşan eski Scientology üyeleri, bu konuda bir kitap yazdıklarını ve kitabın da belgesele dönüştürüldüğünü belirttiler. Vanity Fair’da yer alan habere göre HBO kanalında gösterilecek olan ‘Going Clear: Scientology and the Prison of Belief’ (İtiraf Etmek: Scientology ve İnanç Hapishanesi) adlı belgesel hakkında konuşmak için toplanan ekip, belgeselin içeriğini değerlendirdi. Scientology Kilisesi’nin üyelerinin özel hayatına doğrudan müdahale ettiğini iddia eden belgesel, John Travolta ve Tom Cruise gibi isimleri de örnek olarak gösteriyor.  

Belgeselin yönetmeni Alex Gibney, kitabı yazan Lawrence Wright, eski Scientology üyesi Paul Haggis ve Kilise’nin eski sözcüsü Mike Rinder’ın bir araya geldiği panelde, Scientology Kilisesi’nin daha önce uyguladığı yaptırımlar masaya yatırıldı. Belgeselde Kilisenin Tom Cruise ve eski eşi Nicole Kidman’ı ayırmak için büyük çaba sarf ettiğini göstereceklerini belirten Alex Gibney, ilginç bir iddiada bulundu. Gibney’nin iddiasına göre Scientology Kilisesi’nin başındaki David Miscavige, oyuncu Nicole Kidman’ın eski eşi Tom Cruise’u kiliseden uzaklaştırmasından korkuyordu ve bu yüzden onları ayırmaya karar verdi.

KIDMAN'IN TELEFONLARINI DİNLEDİLER

Panelin konuşmacıları, Miscavige’ın Kidman’ın telefonunu dinlettiğini ve bu konuşmaları aleyhinde kullandığını iddia etti. İddialara göre Kidman, Cruise’un Scientology Kilisesi’yle olan bağından hoşnut değildi. Gibney, babası psikolog olan Kidman’ın böyle düşünmesinin olası olduğunu çünkü psikoloji ve Scientology’nin taban tabana zıt olduğunu belirtti. Çiftin 2001 yılında ayrılmasının ardından Tom Cruise kilisede daha aktif şekilde rol almaya başladı, hatta kiliseye üye alınmasından sorumlu hale getirildi.

KİLİSE "SEN AYRIL, BİZ YANINDAYIZ" DEMİŞ

Panelin ilerleyen dakikalarında söz alan eski Scientology üyesi Mike Rinder söylenenlerin doğru olduğunu, Nicole Kidman’ın Scientology’ye inanmadığını belirtti. Rinder’ın iddiasına göre kilise Tom Cruise’a “Kidman sana göre biri değil, aklını başına topla ve hayatını düzen sok. Bu süreçte senin yanında yer alacağız” demişti.

Rinder kilisenin özellikle David Miscavige döneminde insanların hayatına çok karıştığını ve otoriter bir duruş sergilediğini belirtti. Rinder daha önce belgeselin Sundance Film Festivali’ndeki galasında bir konuşma yapmış ve kilisenin üyeleri üzerindeki etkilerine şu sözlerle anlatmıştı; “Yarın FBI gidip Scientology üyelerine ‘Artık özgürsünüz, gidebilirsiniz’ dese de Scientology üyeleri orada mutlu olduklarını söylerler. Çünkü insanları oraya kilitlemiyorlar, zorla tutmuyorlar. Bu inancın yarattığı bir tutsak ve bunu yok etmediğiniz sürece yaptığınız başka hiçbir şeyin önemi yok.”  

KIDMAN: ÇOCUKLARIM İÇİN SUSUYORUM

2012 yılında Vanity Fair dergisinde bir makale yayınlanmış, kilisenin Kidman ve Cruise’un arasını bozmak için çiftin evlat edindiği iki çocuğunu da kullandığı iddia edilmişti. “En kötüsü iki çocuğunu da Kidman’a karşı çevirmeleriydi” denilen makalede, “Çocukları Kidman’a karşı doldurdular ve bu belki de bu ayrılığın en korkunç yanıydı. Bunda başarılı da oldular, çünkü insanlar bize çocukların annelerini ‘baskıcı bir insan’ olarak görmeye başladığını söylüyordu. Sonra da çocuklara gidip ‘Dinleyin, baskıcı insanlarla baş etmenin yolu şudur: Onların baskıcı olduğunu bildiğinizi belli etmeyin. Hep iyi davranın ve gülümseyin. Ancak ne kadar tehlikeli olduklarını ve size zarar verebileceklerini unutmayın’ demişlerdi” sözlerine yer verildi.

Nicole Kidman ise, Scientology Kilisesi'yle ilgili hiçbir iddiaya cevap vermiyor. En son 2013 yılında The Hollywood Reporter’a konuşan Kidman, “Scientology hakkında konuşmamaya karar verdim çünkü iki çocuğum da Scientology üyesi. Ben de onların inançlarına sonuna kadar saygı duyuyorum” demişti.

Scientology Kilisesi ise, belgeselin gösterime girmesinin ardından anlatılanların yalandan ibaret olduğu açıklamasını yaptı.

Çeviri: Öykü Çetin