Eski usul 'Yıldız Savaşları'na hazırlık

Eski usul 'Yıldız Savaşları'na hazırlık
Eski usul 'Yıldız Savaşları'na hazırlık
'Yıldız Savaşları'nı şemsiyesi altına alan Disney, yeni üçlemede bilgisayar efektlerinden vazgeçiyor. Filmin eski usul maketlerle çekileceği açıklandı.

Sinema sektörü CGI adı verilen bilgisayar destekli efektlerden uzaklaşmaya mı başladı? ‘Yıldız Savaşları’ evrenini şemsiyesi altına alan Disney stüdyosundan yapılan açıklamada, JJ Abrams’ın yöneteceği yeni üçlemede CGI kullanımının sınırlanacağı açıklandı. Hedef yeniden ilk üçlemedeki fiziksel hissiyatı elde etmek.
Serinin yaratıcısı George Lucas, 1999’da sonradan eklediği ‘The Phantom Menace’ halkasıyla özgün serideki minyatür maketlerin yerine CGI tercih ettiğinde, ‘Yıldız Savaşları’ hayranlarının tepkisiyle karşılaşmış, CGI’ın eski usul efektlere göre daha derinliksiz bir hisse yol açtığı eleştirileri getirilmişti.
BBC ’nin konuyla ilgili fikirlerini sorduğu özel efekt uzmanı yazar Richard Rickitt’e göre Disney’nin açıklaması ‘bir halkla ilişkiler hamlesi’. Gösterime giren yeni ‘Yıldız Savaşları’ filmlerinin çok fazla özel efekt odaklı olduğunu söyleyen Rickitt, “Şimdi topa giren Disney’nin pazarlama makinesi, bunun üzerine çalışılması gereken bir alan olduğunu anladı” diye konuşuyor.
Ne var ki Rickitt’e göre modelleme gibi geleneksel görsel efektlere dönüş o kadar kolay değil. Rickitt, “Geleneksel modelleme CGI’a göre kesinlikle daha zahmetli bir süreç. Dahası, model inşa etmenin fiziksel sınırları da söz konusu. Perdede inandırıcı bir boyutta görülmesi için ne kadar büyük olması lazım, taşınabilir olacak mı, belli bir şekilde yıkılması ya da patlaması için özel ayarlamalar mı yapılacak gibi sorular da söz konusu” diyor.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  BBC

  ,

  George Lucas

  ,

  Bilgisayar

  ,

  yazar

  ,

  hisse