Eskimoların yaşamını merak edenlere

Eskimoların yaşamını merak edenlere
Eskimoların yaşamını merak edenlere

2 bin 600 metre yüksekliğe inşa edilen ?Iglu Dorf?ta konaklayanlar özel ısıtıcı sistemi ve kalın kürklerle donmaktan kurtuluyor!

Dışarısı eksi 30, odalar eksi beş derece... Tuvaletleri ve küvetleri buzdan imal edilen oteller her sene en baştan inşa ediliyor. Davos'un buz otelleri doğaya saygılı ama soğuk bir tatil vaat ediyor

DAVOS - Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Davos’a giden devlet adamları lüks otelleri tercih etse de, Davos’taki Eskimo kulübesini andıran buzdan otellerde kalmak isteyenlerin sayısı da az değil. İsviçre ve Almanya sınırlarında konumlanan buz oteller aralık ve nisan ayları arasında hizmet veriyor. Sıcaklık dışarda sıfırın altında 30 dereceyken, odalarda sıfırın altında beş derecede tutuluyor. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği buz otellerden biri olan Davos’taki Iglu Dorf (Eskimo Kulübesi Köyü) otelin tüm duvarları ve dekorasyonu kar ve buzdan imal edilmiş. Bazı odalarda jakuzi ve şampanya servisi yapılsa da Eskimo kulübesi otellerin tüm çabası ucuz ve doğaya saygılı, mütevazı bir tatil imkânı sunmak.
Nerede yaşarsa yaşasın herkesin Eskimo kulübesinde nasıl yaşandığıyla ilgili hayalleri olduğunu söyleyen otel sahibi Joern Grundmann, “Burada hem çocuklar, hem yetişkinler için hayalleri gerçeğe dönüştüren masalsı bir dünya yarattık” diyor. Yılda 9 bin kişinin geldiği otelde, tuvaletler, küvetler ve bazı eşyalar buzdan imal edilmemiş. Hafta sonu tek kişilik tatil maliyeti 120 avro (yaklaşık 250 TL) civarında. Her yıl baştan inşa edilen otellerde biraz daha lüks ve romantizm isteyenler için fiyatlar 339 avroyu (yaklaşık 716 TL) buluyor.
Her otelin şişirilmiş balonlar kullanılarak yaklaşık beş haftada yapıldığını anlatan Grundmann özel sistemle ısıtıcı ve kalın kürkler sunduklarını, misafirlerin üşüme şikayeti yaşamadığını söylüyor. Otellere sadece kalmak için değil, bakmak için, bir kadeh viski ya da sıcak şarap yudumlamak için gelenler de olduğunu söyleyen Grundmann, çocukluk hayalini iş olarak yapmanın mutluluğunu yaşıyormuş. Oteldeki buzdan heykeller de müşteriler tarafından ilginç bulunan detaylar arasında. (afp)