Esma Sultan'ın Miami seferi

Esma Sultan'ın Miami seferi
Esma Sultan'ın Miami seferi
New York merkezli ünlü Paul Kasmin Gallery ile çalışmaya başlayan Taner Ceylan, son resimlerden 'Esma Sultan'la Art Basel Miami'de.
Haber: HATİCE UTKAN* / Arşivi

Tabloları yaşayan ressamlara göre hayli yüksek fiyatlara (‘1879’ adlı tablosu Sotheby’s müzayedesinde 230 bin sterline/666 bin lira satılmıştı) alıcı bulan Taner Ceylan’ın uzun süredir hangi galeriyle çalışacağı merak konusuydu. Sonunda Mark Ryden, David La Chapelle, Deborah Kass gibi ünlü çağdaş sanatçıları temsil eden New York merkezli Paul Kasmin Gallery ile anlaşan Ceylan, ‘Kayıp Resimler’ serisinin son tablolarından biri olan ‘Esma Sultan’la 9 Aralık’a kadar sürecek Art Basel Miami’de vitrine çıkıyor. Tabloda Esma Sultan’ın Anadolulu yönünü ortaya çıkartan Ceylan, onu gururlu bir bakışla resmettiğini söylüyor.
‘Kayıp Resimler’ serisini tamamlamak üzere olan Ceylan, 2013 yılında Paul Kasmin New York’ta tüm seriyi sergilemeye hazırlanıyor. “Bu seriyi sergilemek için tüm resimleri özel koleksiyonlar dahil isteyeceğiz ve hepsini sergileyeceğim” diyor Ceylan. Ayrıca 2013 yılında ‘Kayıp Resimler’in kitabı çıkacak.
Ceylan, tüm bu yeni gelişmelerle uğraşırken, yeni serisi ‘Altın Çağ’ın ilk karakalem resmi ‘Persephone’u da kısa bir süre önce izleyicilerle paylaştı. ‘Altın Çağ’ serisi, sanatçının ezoterik yanını, inançlarını ve gizemli dünyasını yansıtıyor. Ceylan’ın karakalem resimleri, aslında onun insanlığa ve insanlığın gelişimine nasıl baktığını anlatıyor. “Ben mistik ve ezoterik bir kişiyim. Çocukluğumdan beri algılarım çok açıktır. Meditasyonla her zaman yakından ilgilenmişimdir ve bu alan beni besliyor” diyor Ceylan ve ‘Altın Çağ’ serisini bu bilgilerle üretmeye başladığını söylüyor.
Ceylan, ‘Altın Çağ’ serisinde ‘beden ve ruh’ ilişkisi ortaya çıkıyor. ‘Persephone’ tablosunda Angelina Jolie’nin güzelliğinden ilham aldığı bir kadını resmediyor. Kadının bir yanı normal insan figüründe karşımıza çıkıyor, diğer yanı ise karanlık bir dünyanın varlığını haber veriyor insanlığa. ‘Altın Çağ’ resimleri işte bu karanlık ve ışığın altına sürülmemiş gizemli dünyanın peşinde.
“Sanat yapmanın kendisi aktivist bir olay. Bu dünyada sanatla yaşamayı seçiyorsan bu siyasi bir duruştur, çünkü sistemin karşısında durmaktır” diyen Ceylan, sadece resim yaparak yaşayabilme noktasına gelene kadar çok uğraştığını belirtiyor.

* Hürriyet Daily News