Esnemek için geçerli sebepler

Esnemek için geçerli sebepler
Esnemek için geçerli sebepler
48 yaşındaki vegan, hayvan hakları savunucusu, DJ, fotoğrafçı, müzisyen Moby, 11'inci albümünde de bildiği sularda emin kulaçlarla yüzmeye devam ediyor.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Işık hızıyla yaklaşan Cadılar Bayramı’nın etkisiyle olsa gerek, Moby’nin bizzat kendi çektiği albüm kapağı ve hatta ilk albüm videosu tüylerimizi ürpertmeyi başardı. Neredeyse Bryan Bertino’nun 2007 tarihli modern korku klasiği ‘The Strangers’dan ilham aldığını düşündüren ‘Innocents’in albüm kapağı, Moby’nin müzisyenliği kadar fotoğrafçılığının da ne kadar iyi olduğunun bir ispatı gibi. Tıpkı iki yıl önceki ‘Destroyed’ gibi bu albümü görselleme işini de bizzat kendi üstlenmiş. Albümden alınma ilk single ‘A Case For Shame’ için çekilen video da kapaktaki ‘maske’ konseptini tamamlıyor. Vegan, uluslararası hayvan hakları savunucusu, DJ, fotoğraf sanatçısı, müzisyen ve şarkı yazarı Moby bugün 48 yaşında. On birinci stüdyo albümü Innocents, diskografisinin başından bugüne ilerlediği çizgi düşünüldüğünde bize yeni bir şey söylemiyor aslında. Richard Melville Hall, bildiği sularda emin kulaçlarla yüzmeye devam ediyor.
Bütünüyle tek başına kotardığı bir önceki ‘Destroyed’un aksine, ‘Innocents’ son derece kalabalık bir albüm. Bu yıl 20 Nisan’da gerçekleşen Record Store Day için bir güzellik yapıp son albümünden bir şarkıyı hayranlarıyla paylaşan Moby, Mark Lanegan işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘The Lonely Night’ ile albümün gidişatı hakkında ilk sinyalleri vermişti. ‘Innocents’ rehberliğinde, ucunda süzgün bir ışığın hep göründüğü umutsuzluk dolu bir tünelde ilerliyor Moby. Lanegan dışında Inyang Bassey, Cold Specks, indie folk dünyasından Damien Jurado, yıldızını giderek parlatmaya devam eden folk rock prensesi Skylar Grey ve saykadelik deneysel rock âleminin pek saygı duyulan ismi Wayne Coyne albümde peş peşe solistler geçidi yapıyor gibi. Moby sadece şarkıları kaydederken değil prodüksiyon koltuğunda otururken de yalnız olmak istememiş ve yanına daha önce Muse, Depeche Mode, Björk, Madonna ve Coldplay için yaptığı çalışmalarla hatırlayabileceğiniz Mike ‘Spike’ Stent’i de almış. Özellikle ‘Saints’, ‘The Perfect Life’ ve ‘A Case For Shame’ gibi şarkılar Moby’nin özellikle ‘Play’ ve ‘18’ yıllarını sevenleri mutlu edebilir. Diğer yandan albümün natürel bir uyku ilacı olarak kullanılabileceğini de söylemeden geçmeyelim. Gerçi bizim bu ara pek uykumuz yok ama eski günlerin hatırına birkaç tur daha dönelim ve bir esneme efekti ile bu yazıya bir son verelim.


  ETİKETLER:

  Uyku

  ,

  Coldplay

  ,

  Madonna

  ,

  indie

  ,

  Rock

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Bugün

  ,

  Tur

  ,

  Modern

  ,

  dolu

  ,

  derece