Estetik cerrahide yeni yöntemler

Estetik cerrahide yeni yöntemler
Estetik cerrahide yeni yöntemler
Tıptaki gelişmeler estetik cerrahide yeni yaklaşımlara neden oldu. Artık daha az zahmetle daha tatmin edici sonuçlara ulaşmak mümkünÖzellikle son birkaç yılda yüz anatomisinin daha iyi anlaşılması ve hastalara yapılan cerrahi uygulamalar sonrası elde edilen sonucun zaman içinde değişebildiğinin görülmesi ile plastik cerrahiye yönelik yaklaşımlar ciddi olarak yenilendi. Birkaç yıl öncesine kadar, cerrahi yaklaşım, organın tamamına yakın değiştirilmesi ile estetik bir görünüme ulaşmak iken, artık orijinal anatomik yapının korunarak, daha doğal ve kalıcı sonuçların elde edilmesi için çaba sarf ediliyor. Yıllar içinde yapılan ameliyatların yakın ve uzak sonuçlarının görülmesi ve geliştirilen yeni teknolojiler, artık daha kısa sürede daha az travma ile ve daha kalıcı estetik düzeltmeler yapılmasını sağlıyor. Son gelişmeleri takip etmek amacıyla, estetikte yüz bölgesindeki yeni uygulamaları, alanlarında uzman Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar Op. Dr. Atilla Alp ve Op. Dr. Naci Çelik’e sorduk. İşte profilo plasty’den jinekomasti’ye kadar estetikte son uygulamalar;


Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi)
Erkeklerde % 50-60 oranlarında görünen jinekomasti; erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanıyor ve birçok nedene bağlı oluşabiliyor. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışına bağlı oluşabiliyor. En çok rastlanan jinekomasti çeşidi herhangi bir sebebi olamayan jinekomastidir. Alkolik erkeklerde bu problemin %30 oranında görüldüğünü belirten Op. Dr. Atilla Alp jinekomasti tedavisinin “yaklaşık 1 saat süren, hastanın gündelik aktivitelerinde değişiklik yaratmayan ve iz bırakmayan cerrahi bir girişim” olduğunu vurguluyor.
Daha çok yağ aldırma yöntemi olarak bildiğimiz liposuction; jinekomasti içinde tedavi tekniklerinden biri. Meme üzerinde herhangi bir iz yaratmadan, sadece küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusu alınıyor. Bu teknik meme ve yağ dokusunu homojen bir şekilde dışarıya alınabiliyor ve ilk günden itibaren deride küçülme sağlanıyor. En sarkık memelerin bile düzeltilebileceği liposuction ile yaklaşık 1 ay içinde kusursuz bir görünüme sahip olunuyor.

“İdeal” kavramı yeniden tanımlandı, burunlar doğallaştı… Estetik operasyonlara giderek artan ilgi uzmanların “ideal” tanımını değiştirdi. Türkiye`de ilk sırayı alan burun estetiği ideal sıfatına simetri, doğallık, gölgede bile fark edilebilen dizayn tanımları katıldı. Türk kadınlarının artık simetrik, ucu ve sırtına verilen parlaklık ve gölgelerle kusursuz burun istediğini açıklayan Op. Dr. Atilla Alp (yanda) “Önceleri ideal burun için altın oranı uygulardık, fakat şimdi bu oranlara uygun yaptığımız burunların her zaman doğal durmadığı görülüyor ve talep edilmiyor. Kadınlar ve erkekler özellikle birbirine benzemeyen doğal görünümlü burunlar tercih ediyorlar” diyor. Mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla birlikte, doğal görünümlü, simetrik bir burun elde etmenin yanı sıra; ışığın burun ucu ve burun sırtı arasında ortaya çıkardığı gölgelenmeler ve parlaklıkların da estetiğe doğal mükemmelliği getiriyor.

 

Dr. Naci Çelik, (yanda) öncelikle yapılan her estetik operasyonun biyonik bir görünüm oluşturmadığı gerçeğini kabul etmeniz gerektiğini söylerken sizi en doğru anlayabilecek, istediğiniz görünümü elde edebilmeniz için gerekli sistem ve aletlerle çalışan doktoru bulmanız gerektiğini önemle vurguluyor. Böylece sonuçtan memnun kalma ihtimalinizin kesinlere yaklaşacağını, sahip olacağınız görünümün ise sizi tatmin edecek değişimde ve fark edilmez olacağını söylüyor.

Yapılan araştırmalar sonucu, en fazla tercih edilen operasyonların meme küçültme-büyütme ve burun estetik operasyonlarının olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle burun görünümündeki şikâyet nedeniyle başvuran hastalarda, pek çok doktor işlemin basitliği ve hastaya maliyetinin fazla olmaması nedeniyle rhinoplasty işlemini öneriyor. Bu da estetik operasyonu geçirmesine rağmen hastanın hala kendisini daha güzel ya da daha yakışıklı hissetmemesine ve yüze uygun olmayan yapay görünümlü bir burna sahip olmasına neden olmuyor. Haliyle burun ameliyatı olmak isteyen hastalar çevrelerindeki bu kötü örnekleri görerek yaptırmak istedikleri operasyonları yaptırmaktan vazgeçiyorlar. Dr Naci Çelik ise Profiloplasty ile hastaya, her şeyden önce özgüven, harcadığı zaman ve paranın tam karşılığını aldığı tatminini kazandırmayı hedefliyor. Çünkü Profiloplasty ile yüzün herhangi bir uzvundaki radikal değişikliğin, diğer uzuvlarla mutlaka uyumlulaştırılması ve efsanevi altın oran’a yaklaştırılması hedeflenirken hastanın sonuçtan memnun kalması sağlanıyor.

Dr Naci Çelik estetik operasyonlar sonucu sağladığı memnuniyetin sebeplerinden birini Profiloplasty’ye bağlarken bir diğer bir sebebi ise ABD’den getirdiği ve Türkiye’de bir tek kendisinde bulunduğu Vectra aletine bağlıyor. Vectra, hastaya ameliyat sonucu elde edeceği görünümü 3 boyutlu şekilde ameliyat öncesi gösteren mucizevi bir alet. Bu alet yüz operasyonları dışında meme küçültme-büyütme operasyonlarında da hastaya fikir edinme konusunda yardımcı oluyor. Çünkü Vectra, hastalara sağdan, soldan, yukarıdan ve aşağıdan nasıl bir görünüm kazanacaklarını gösterirken bazen kararında yanıldıklarını anlamalarını sağlıyor.

Cilt yenilemede son teknikler ile yılları geriye doğru sayacaksınız… Cildinizin lekeler, ince kırışıklıklar, sarkmalar sonucu bozulan formunu toparlamak, yenilemek için botoks uygulamalarından lazere kadar birçok yeni ve gelişmiş teknikler bulunuyor. Özellikle cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemlerin tercih edildiğini belirten Op. Dr. Atilla Alp, son zamanların en popüler cilt yenileme teknolojisi Jetpeel’i “cilt detoxu, peeling, ciltte aşırı kuruluk, doğum çatlakları, kırışıklıklar, iğnesiz mezoterapi, akne ve leke tedavileri” için kullanıyor. İnjet tekniği kullanılarak özel tasarlanmış titanyum başlıklardan cilde verilen su ve oksijen, cildin alt katmanlarına mikro zerrecikler şeklinde aktarılıyor. Bununla birlikte cildin ihtiyacı olan serum ve vitaminlerin cilt altına enjeksiyonsuz olarak uygulanabiliyor.