Etiyopya'da 'yeni' bir insan türü bulundu

Etiyopya'da 'yeni' bir insan türü bulundu
Etiyopya'da 'yeni' bir insan türü bulundu
Etiyopya'nın Afar bölgesinde varlığı daha önce bilinmeyen bir insan türüne ait kalıntılar bulundu.

3.3 ila 3.5 milyon yıl öncesine ait çene kemiği ve dişler, bilinen ilk insan türlerinden farklı bir türün de yaşadığını ve insanın soyağacının sanılandan daha karmaşık olabileceğini gösterdi. BBC 'den Rebecca Morelle'in haberine göre araştırmacılar, buldukları 'yeni' insan türüne Afar bölgesinde kullanılan yerel dilde 'yakın akraba' anlamına gelen 'deyiremeda' sözcüğünü de kullanarak Australopithecus deyiremeda adını verdi.
Nature adlı dergide yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, bulunan kemik ve dişler hem insansı hem insan öncesi türlerin özelliklerini taşıyan dört canlıya ait. Araştırmaya öncülük eden bilim insanlarından Dr Yohannes Haile-Selassie, BBC'ye yaptığı açıklamada, bulunan insan türünün diş ve çene yapısının bilinen diğer eski insan türleri ile büyük farklılıklar gösterdiğini söyledi. Haile-Selassie, "Bu türün çene kemikleri çok sağlam. Ayrıca dişleri daha küçük" dedi.
Fotoğraf: Yohannes Haile-Selassie 

Şimdiye kadar bulunan veriler dikkate alındığında yeni bulunan türün yaşadığı çağlarda dört ayrı insan türünün bir arada var olduğu anlaşılıyor. Bunlardan en ünlüsü 2.9-3.8 milyon yıl önce yaşayan ve bir zamanlar insanın doğrudan atası olduğu sanılan Australopithecus afarensis türüydü. Daha sonra Kenya'da Kenyanthropus platyops adı verilen bir tür ile Çad'da Australopithecus bahrelghazali adı verilen bir tür daha bulundu.
'Lucy' diye anılan Australopithecus afarensis'in modern insanın doğrudan atası olduğu düşünülüyordu.

Dr Haile-Selassie, aynı dönemlerde yaşayan farklı insan türlerinin bulunmasını değerlendirirken, "Tek bir türün evrimine dayalı varsayımların gözden geçirilmesi gerek" dedi. İnsanın evrim sürecini daha iyi anlamak için daha çok fosil bulunması gerektiğini belirten Haile-Selassie, bu sayede aynı anda yaşayan farklı türler arasındaki ilişkiler konusunda da ipuçlarının ortaya çıkabileceğini söyledi. (BBC Türkçe)


  ETİKETLER:

  Kenya

  ,

  BBC

  ,

  BBC Türkçe

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Modern

  ,

  Bilim

  http://www.radikal.com.tr/136770813677081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Radikalden okuyucu olarak beklentilerim. - hamzaakyol

  klasik, objektif ve gerçek gazetecilik yapması vb. istekleri geçersem, okuyucu olarak radikalden beklentim insanların ufkunu açacak bu tür bilimsel buluşlara ve gelişmelere daha fazla yer vermesini bekliyorum. bunun yanısıra, ülkedeki gereksiz, sadece magazin değeri olan, haberler yerine türkiyenin dünya ile bağlantısını sağlayan, dünyadaki gelişmeleri vermesini bekliyorum. Topluma kötü örnek olacak haber ve yorumlar yerine dünyadaki gelişmeleri vermesini bekliyorum. kötü örnekten kastım şu: daha önceden istanbul köprüsünden intiharlar vardı ve bütün televizyonlar bu intiharları veriyordu. nerdeyse tv haber bültenlerinin çoğunluğunu bu intihar eylemi oluşturuyordu. sonra NTV bir karar aldı ve bu intiharları haber yapmamaya başladı. sonra onu diğer tvler takip etti ve boğaz köprüsünden intiharlar da sona erdi. onun için de neyi haber yaptığınız, nasıl haber yaptığınız çok önemli. haberlerinizle toplumun kültüründe bir payınız var. bunu bilerek haber yaparsanız iyi olur diye düşünüyorum.