Etler artık limon-portakal lifli

Etler artık limon-portakal lifli
Etler artık limon-portakal lifli

Kırmızı ette limon, tavukta portakal lifi kullanıldı.

Konya'daki Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya ve ekibi, sindirimlerinin daha kolay olması amacıyla limon ve portakal lifli kırmızı et ve tavuk ürünleri üretti

KONYA - Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya ve ekibi, daha kolay sindirilmesini sağlamak amacıyla limon ve portakal lifli et mamulleri üretti. Bölümde araştırmaların yanı sıra bazı gıdaların üretiminin de yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Karakaya, böylece öğrencilerinin okuldan sonraki iş hayatına hazırlanmış olduğunu söylüyor.
Prof. Dr. Karakaya, çalışmalarını da, “Et ve ürünleri posalı olmadığı ve sebzelerle birlikte tüketilmediği için sindirimi zor oluyor. Et ürünlerinin daha kolay sindirilmesi, içindeki besin öğelerinin daha fazla emiliminin sağlanması için bir çalışma yaptık. Et ürünlerinde limon ve portakal liflerinden yararlandık. Sucuk, salam ve sosis gibi kırmızı et ürünlerinde limon lifi, tavuk eti ürünlerinde ise portakal lifi kullandık. Limon ve portakalın kabuğunun altında bulunan beyaz lifli bölümü kattık. Turunçgiller sayesinde et ürünlerini liflendirmiş olduk” diye anlatıyor.

‘Kepekli sucuk gibi bir şey ürettik’
Ürünlerde yüzde 4-5 civarında katkı bulunduğunu belirten Karakaya, lifli gıdaların bağırsakları çalıştırdığını vurgulayarak, “Sindirim sistemini destekliyor. Suyu tuttuğu için tokluk hissi veriyor, aşırı yemeyi önlüyor. Yani biz kepekli sucuk gibi bir şey üretmiş olduk. Ayrıca bu tür et ürünleri kabızlığı da önlemiş olacak. En önemlisi de lifler, etteki mineral gibi önemli maddelerin emiliminde önemli rol oynayacak” diyor. Karakaya, Türkiye’de bir ilk olduğunu belirttiği araştırmanın yurtdışı ve içinde yayımlanan bazı bilimsel dergilerde yer aldığını söylüyor.
Prof. Dr. Karakaya, laboratuvarda üretilen bu mamuller konusunda, istenirse ticari üretim yapan firmalara katkı sağlayabileceklerini de ekliyor. (aa)