Etna Yanardağı korkutuyor

Etna Yanardağı korkutuyor
Etna Yanardağı korkutuyor
Avrupa'nın en yüksek aktif yanardağı Etna'nın güneydoğu kraterinde 3 Aralık günü başlayan patlamalar sık aralıklarla devam etti. Önceki gün patlamalar sırasında lav ve kül bulutları 2 kilometre yüksekliğe ulaştı.

RADİKAL - İtalya’nın Sicilya adasında bulunan Etna yanardağı iki yıl aradan sonra yeniden uyandı. Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı Etna’nın güneydoğu kraterinde 3 Aralık günü başlayan patlamalar sık aralıklarla devam etti. Önceki gün patlamalar sırasında lav ve kül bulutları 2 kilometre yüksekliğe ulaştı. Bu durum yanardağın eteklerinde bulunan Katanya kentinde hayatı durma noktasına getirdi. Sicilya tarımının atardamarlarından biri olan bölgede tarım alanları da tüm kentle birlikte kül altında kaldı.

Öte yandan kül bulutlarının görüşü kapatması nedeniyle ulaşıma kapatılan Katanya Havaalanı bu sabah kısmen ulaşıma açıldı. Yanardağ hareketliliğini takip eden Catania Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden sismik hareketlerde azalma olduğunun bildirilmesinin ardından, bölgedeki kırmızı alarm durumu, ikinci dereceye çekildi. Bugün itibariyle patlamaların olduğu güneydoğu krateri bölgesine ekiplerin gönderilmeye başlanacağı açıklandı. (Eda BERKBAYRAK/MİLANO/DHA)