'Ev içinde çamaşır kurutmak hastalık nedeni'

'Ev içinde çamaşır kurutmak hastalık nedeni'
'Ev içinde çamaşır kurutmak hastalık nedeni'
Kış aylarında kalorifer üzerinde çamaşır kurutmanın, solunum yolları hastalıklarına neden olabileceğini söyleyen uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

RADİKAL- Kış aylarında kalorifer üzerinde çamaşır kurutmanın, solunum yolları hastalıklarına neden olabileceğini söyleyen uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Göğüs hastalıkları uzmanı Doktor Murat Apaydın, havaların soğumasıyla birlikte, çamaşırların genellikle kaloriferlerin üzerine serilerek kurutulduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu:

ÇAMAŞIRDAKİ DETERJANLAR SOLUNAN HAVAYA KARIŞIYOR
Bu durum odadaki nem dengesini olumsuz etkiliyor. Çamaşırlarda kullanılan deterjan yumuşatıcı gibi kimyasallar, kurutma işlemi esnasında soluduğumuz havaya karışıyor.

KIŞ DA OLSA DIŞARIDA KURUTUN
Bunu engellemenin tek yolu da, hava ne koşullarda olursa olsun mümkün olduğu kadar dışarıda kurutmaya çalışmak. Balkon ve teras gibi. İçeride kurutmak zorunda kalırsak da, yattığımız odada değil, gündüz kullanılan odada kurutmaya özen göstermek lazım.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/149590214959021

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Deneysel bilim mi? Varsayım mı? - Lupusic

  Sayın Murat Apaydın'ın uyarılarının bilimsel çalışmalara dayandığına inanıyorum. Bu çalışmanın deneysel detaylarını okumayı çok isteriz. Bu bilimsel çalışma nerede yayınlanmıştır, okumamız mümkün olabilir mi? Saygılar