Evde de sigara yasağına hazırlanın

Evde de sigara yasağına hazırlanın
Evde de sigara yasağına hazırlanın

Dışarıda sigara içmek zorunda kalan 53 yaşındaki Bryan Marx, yasağı abartılı bulanlardan...

Daha Türkiye'ye gelmedi ama Amerika'da sigara içmenin yasak olduğu ilk apartman yeni yılda ikamete açılacak, 50 kadar toplu konut şirketi de dumansız hayata geçti

NEW YORK - Türkiye’de de uygulanan kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan uygulamalar tüm dünyada hızla yayılırken ABD, New York’ta artık evlerde bile sigara içilmemesi gündemde. New York’lu birçok ev sahibi ve toplu konut şirketi, evlerde sigara içilmesini yasaklama eğiliminde. Hatta bazı ev sahipleri olası kiracılarına evlerinde sigara içmeleri dahilinde evden atılabileceğini söylüyor.

İnşaat işçilerine bile yasak
Bu gelişmelere paralel olarak, içinde sigara içilmeyecek olan apartman projeleri de hayata geçirilmeye başlandı. ABD’nin New York kentinde, sigara içmenin yasak olduğu ilk apartman yeni yılda ikamete açılacak.
Amerikan CBS televizyonunun haberine göre, Manhattan’ın Doğu Harlem bölgesinde yeni yapılan apartmanın dairelerinin içinde, spor salonu ve yeşil alanlarında, hatta önünde sigara içilmesi kesinlikle yasak. Dahası, inşaat şirketi, 298 daireli apartmanın inşaatında çalışan işçilerin bile sigara içmesinin yasaklandığını söyledi.
Üst gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen apartmanda kiracı olmak isteyenlerin imzalayacakları kontratta, kendilerinin de, evlerine gelecek misafirlerin de sigara içmeyeceğini garanti etmeleri gerekiyor.

Tiryakiler kızgın
Bu uygulama, sigara içenleri memnun etse de sigara bağımlıları tarafından sert bir dille eleştiriliyor. Amerikalı bir marangoz olan 53 yaşındaki Bryan Marx, “Sigara içenler New York’taki bütün sağlık problemlerinin nedeni haline getiriliyor. Adeta günah keçisi ilan ediliyoruz” diyerek uygulamanın abartılı olduğunu söylüyor.
Sigara tiryakileri tarafından kabul görmese de, Amerika’daki evlerde sigara içilmesinin yasaklanması gittikçe yaygınlaşıyor. Şu ana kadar 50 toplu konut şirketi evlerde sigara içmeyi yasaklama uygulamasını benimsedi bile... (The New York Times, aa)