Evde matkap kullanımına sınırlama!

Evde matkap kullanımına sınırlama!
Evde matkap kullanımına sınırlama!
Emniyet Genel Müdürlüğü, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve motorlu aletlerin kullanılmasının yasak olduğunu duyurdu!

Emniyet Genel Müdürlüğü , gürültü suçuna ilişkin 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde yürürlüğe konulan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi yönetmeliği ile farklı şekillerde yaptırımların yeniden düzenlendiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, gürültünün Türk Ceza Kanunu’nun 123 ve 183’üncü maddelerinde ‘Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma ve ‘gürültüye neden olma’nın ‘suç’ olarak düzenlendiği hatırlatıldı.

19:00-07:00 ARASINDA EVDE MATKAP KULLANIMI YASAK

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her ne surette olursa olsun mesken içinde ve dışında gürültü seviyesi 65 desibelden yüksek olamaz. Ev içi yaşamdan kaynaklanan gürültü esas olarak Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde düzenlenmemiştir. Ancak ev içinde motorlu aletler, matkap gibi araç ve aletler yönetmelik kapsamında gün içerisinde 19.00 ile 07.00 saatleri arasında kullanılamaz. Çok hassas ve hassas kullanımların içinde ve bu kullanımlardan itibaren en az 350 metre mesafede mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı veya benzeri araçların 19.00-07.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.”


  http://www.radikal.com.tr/114106511410653

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aman ne güzel - okuryokur

  bahsi geçen yönetmelik yürürlüğe gireli neredeyse yıllar oldu. bizde gazete ve televizyonlardan edindiğimiz bu tarz bilgileri kullanalım dedik. gece 03:00 üst kat bağıra çığıra muhabbet halinde. aradık polisi geldi. (sistem kaydı girildiği için gelmek ve tutanak tutmak zorunda) her neyse apartmanın girişinde ekibi karşıladık, durumu açıkladık, yönetmeliği ve yasayı hatırlattık. ne yaptılar dersiniz? kapıya kulağımı dayarım, gürültü yoksa bir şey yapamam dedi. daha orada anladım olayın boyutunu. elbette gürültü yok dendi. sanki ben gecenin bir yarısı can sıkıntısından aradım. velhasıl üstteki baktı kapıya zırt pırt polis gelecek. 40 gün içinde taşındı. kıssadan hisse : 1- eğer polis çağırırsanız, bir tutanak tutuluyor. tutanakta şikayetimden vazgeçtim, gürültü yokmuş yanlış suymuşum gibi ibare varsa imzalamayın. (ben imzaladım oradan biliyorum) hatta hiç bir tutanağı imzalamayın. işi karakol yada emniyet müdürlüğü binasına taşıyın. 2- ses ölçüm cihazları ucuzladı. onlardan bir tane edinin. çünkü ne poliste nede zabıtada henüz bu cihazlardan yok. kulakla ölçüm safhasındalar henüz. en azından cihaz kayıtlarını gösterebilirsiniz. 3- yüksek ses seviyesi ile rahatsız etme/zarar verme asli bir suçtur. işi rahatlıkla mahkemeye taşıyabilirsiniz. 4- son olarak, kimsenin gürültüsünü nazını çekmek zorunda değilsiniz, sonuna kadar hakkınızı arayın.

  Delikli tuğladan duvarlar - anarshit

  Bizim müteahhitlerin yaptığı bütün evler, incecik delikli tuğladan örülmüş, sesi çoğaltarak ileten duvarlardan oluşuyor. Herkes herkesin ne yaptığını duyuyor. Duvarların kalın ve izolasyonlu olarak yapılması lazım.En azından 'Tuğla-İzolasyon-Tuğla' şeklinde. Ama kimse sesimi duymaz ki.

  Tadilat Yapanlara Hatırlatmalı. - Clear

  Gecenin 02.30 sularında bile tazyikli suyla ve elektrik süpürgesiyle -başka vaktim yok gerekçesiyle- ev temizliği yapanlar,saat 21.00 sularına kadar matkap çalışması yapanlar,gece 03.30 larda camları açık,hoparlörleri de sonuna kadar açık caz müziği dinleyenler var.Tek gerekçeleri de kendi düşüncelerine göre,kendi evlerinde özel yaşam özgürlüğü...Edep,Adap bilmek gerçekten çok önemli,hem de toplumsal sosyal yaşamı ve barışı etkileyecek kadar önemli...