Evde 'sessiz' konser keyfi İstanbul'da

Evde 'sessiz' konser keyfi İstanbul'da
Evde 'sessiz' konser keyfi İstanbul'da
Londra'da 2009 yılında başladıktan sonra dünyanın 40 şehrine yayılan, evlerin oturma odasında samimi bir şekilde müzik dinlenilmesini sağlayan gizli konser dizisi Sofar aralık ayı itibariyle İstanbul'da düzenlenecek

Londra’da başlayarak bütün dünyaya yayılan, müzik gruplarının oturma odanıza gelmesini sağlayan konser dizisi Sofar artık İstanbul ’da. “Odadan Şarkılar” (Songs From a Room) anlamına gelen Sofar, 2009 yılında Londra’daki bir oturma odasında başladı, ardından da New York, Dublin, Berlin, Barcelona, Sao Paulo ve Buenos Aires gibi 40’ın üzerinde şehre yayıldı.

Milliyet gazetesinden Özge Özdemir, Sofar’ın İstanbul’a gelmesi vesilesiyle yaratıcılarından Rafe Offer ile konuştu. Offer, arkadaşlarıyla katıldığı bir konser sırasında ne kadar çok gürültü olduğunu ve sahnede ne çalındığını anlamadıklarını, bu yüzden “gerçek müzik hayranlarının” katılacağı ve müzisyenlere saygı duyulacağı bir etkinlik düzenleme kararı aldıklarını anlatıyor. Sofar’ın oturma odanızda gerçekleşmesi, konserde çalmak ya da dinleyici olmak için internet sitesinden başvuru yapmanız gerekli. Katılımcılara konserden birkaç gün önce haber verilirken, kimi dinleyeceğinizi bilmeden etkinliğin düzenleneceği eve doğru yola çıkıyorsunuz. Offer, tam da bu yüzden Sofar’ın “yeni müzikler keşfetmeye olanak veren eğlenceli bir sürpriz” sunduğunu söylüyor.
Konsere dinleyici olarak katılacakların nasıl seçildiğini sorduğumuzda Offer, “Gerçek müzik hayranlarını arıyoruz. Yaratıcı insanlar en iyi dinleyici kitlesini oluşturdukları için yaratıcı olmaları da işe yarayacaktır. Sanatçılara saygı duymalılar” yanıtını veriyor. “Neden İstanbul?” sorusunu ise şöyle açıklıyor: “İstanbul’un inanılmaz bir tarihi var, aynı zamanda çok modern ve dinamik. Kültür ve müzik çeşitliliğinin tadına varmak için uzun zamandır burada Sofar’ı başlatmak istiyorduk.” Sofar’ın İstanbul’a getirilmesine Londra’da yaşayan arkadaşı aracılığıyla oradaki ekibe ulaşan Eda Demir ön ayak olmuş.
Altı ay süren görüşmelerin sonunda Sofar’ın İstanbul’a getirilmesini sağlayan Demir, “Bizim derdimiz de Sofar’ınkiyle ortak: Müzikseverleri en samimi şekilde oturma odalarında buluşturup merkeze yalnızca müziği koymak. Sofar’ın çok fazla kuralı var ama bu kurallar konserlerin diğer gürültülü ve kalabalık konserlerin yeni bir tanesi olarak görülmesini önlüyor. Yerel sesleri dünyaya duyurmak istiyoruz” diyor. Düzenlenecek ilk İstanbul etkinliği için internet sitesinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.