'Eve Dönüş' ustaların başladığı yerde...

'Eve Dönüş' ustaların başladığı yerde...
'Eve Dönüş' ustaların başladığı yerde...
Alphan Eşeli'nin ilk filmi 'Eve Dönüş', bugün usta sayılan ünlü yönetmenlerin, geçmişte ödül kazandığı BFI Londra Film Festivali'nde...

Alphan Eşeli’nin ilk filmi olan ve bu yılki Montreal Uluslararası Film Festivali’nde Fipresci Ödülü ve Golden Zenith Ödülü’nü kazanan ‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’, 57. BFI Londra Film Festivalinde yönetmenlerin ilk filmlerinin yarıştığı ‘Sutherland Throphy’ ödülüne aday gösterildi.

1958’de ilk kez Yasujiro Ozu’nun ‘Tokyo Story’ adlı filmine verilen ‘Sutherland Throphy’ ödülü; dünya sinemasının gelecek vaadeden isimlerini izleyiciye tanıtıyor. Ödülü kazanan ilk Türk yönetmen, ‘Sürü’ filmiyle Yılmaz Güney olurken, geçmişte ödülü kazan yönetmenler arasında; Michelangelo Antonioni, Alain Resnais, Jean-Luc Godard, Bernardo Bertolucci ve Robert Bresson gibi dünyaca ünlü ustalar yer alıyor. Ödülün 2012’deki sahibi ‘Beasts Of The Southern Wild’ filmi, 85. Akademi Ödülleri’ nde 4 dalda aday olarak gösterildi.

Bu sene ‘Sutherland Throphy’ ödülü için yarışan diğer filmler ise şu şekilde; B For Boy, Hide Your Smiling Faces, Ilo Ilo, Kill Your Darlings, Luton, Salvo, Sarah Prefers to Run, Sixteen, Trap Street, Wounded ve Youth.