'Evet, Araplar espri yapabilir!'

'Evet, Araplar espri yapabilir!'
'Evet, Araplar espri yapabilir!'

Etkinlik afişinde Obama?nın ?Yes we can? sloganının kulakları çınlatıldı!

Altıncısı düzenlenen Arap-Amerikan Komedi Festivali'nde Araplar hem kendileriyle hem Amerikalılarla hem de Obama'yla dalga geçti

NEW YORK - New York’ta başlayan Arap-Amerikan Komedi Festivali’nde Arap komedyenler ABD’lileri ‘kırıp geçiriyor’. Bu yıl altıncısı düzenlenen festivalde yaptıkları esprilerle kendilerinin de gülüp eğlendiğini söyleyen Arap komedyenler, espri yapmada ne kadar yetenekli olduklarını dünya âleme gösteriyor.
Festivalde seyirciyi en çok güldüren komedyenlerden biri olan Filistinli Baha Halil, annesinin kendisini çok katı bir disiplinle yetiştirdiğini söyleyerek, küçükken kendisine sürekli terlik attığını anlattıktan sonra, “Zaten bilirsiniz Filistinliler ellerine ne geçerse atar, taş, terlik...” diyor. New York’ta yapılan düğünlerde çığlık atan genç kadınların çıkardığı sesler için, “Benim külüstür Nissan’ımın alarmı gibi sesler çıkarıyorlar” diyen 28 yaşındaki bilgisayar mühendisi Halil, festivale ilk kez katılmış. Esprilerin genel konusuysa Müslümanlarla ABD halkının karşılaşması ve 11 Eylül.

Vejetaryen Arap mı?

18 yaşındaki Tahani Zahrey adlı genç kadın komedyense ABD’de vejetaryen bir Arap olmanın yarattığı güçlüklerden söz ediyor. “Bu gay olmak gibi bir şey” diyen Zahrey, ABDliler’in zeki bir Arap gördükleri zaman şaşırmalarından bıkmış.
Festivalde, Başkan Obama’yla da dalga geçen komedyenler, bu yılın sloganı Obama’nın seçim kampanyasıyla dalga geçerek ‘Yes, Arabs Can’ (Evet, Araplar yapabilir) olarak belirlemiş. 14 Mayıs’a kadar sürecek olan festivale izleyicilerin ilgisi de büyük. İzleyiciler, ABD ve Arap halklarının adının terör yerine eğlencede yan yana gelmesinin harika olduğunu söylüyor. (afp)