'Evin kızı yine geldi'

'Evin kızı yine geldi'
'Evin kızı yine geldi'
Sezen Aksu son albümünü memleketi İzmir'de tanıttı, Türkan Saylan'ı andı

 

Cesur SERT

İZMİR - Sahnede 34 yılı geride bırakan Türk pop müziği sanatçısı Sezen Aksu, önümüzdeki hafta müzik marketlerde yerini alacak son albüm çalışması ‘Düş Bahçeleri-2’nin tanıtım konseri için memleketi İzmir'de sahneye çıktı. Artı 3 ve Smyrna organizasyon tarafından Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen konseri 4 bine yakın İzmirli izledi. Seyircileri selamlayan Sezen Aksu, “Evin kızı yine geldi. Bedenim bazı yerlerde görüldü ama ruhum hep burada. Hiç buradan ayrılmadım” dedi.
Konsere yarım saat geç çıkan Sezen Aksu, Aykut Gürel ve Hacı Mustafa Ceceli yönetimindeki 13 kişilik yeni orkestrasının ‘O Zaman Şarkı Söylemek Lazım’ adlı parçayı çalmasının ardından göğüs ve sırt dekolteli beyaz renkteki elbiseyle seyirciyi selamladı. Beyaz renkteki yüksek ökçeli ayakkabıları, ensesinden sırtına kadar sarkan ‘tavuskuşu' aksesuarı ve elbisesinin etekleri transparan, saçları platin rengi olan Aksu'nun son dönemde aldığı kilolar dikkatlerden kaçmadı.
Bir saat 35 dakika süren ve 18 şarkının seslendirildiği konserin ilk bölümüne Aksu, Kemal Burkay'ın şiiri olan müziği Onno Tunç'a ait ‘Gülümse’ adlı şarkısıyla başladı. Art arda dört şarkı söyleyen Aksu, İzmir'de olmaktan ne kadar keyif aldığını belirterek sözlerine başladı, “Evin kızı yine geldi. Ev sahibi benim” dedi. Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bedenim bazı yerlerde görüldü ama ruhum hep burada. Hiç buradan ayrılmadım. Hazırlıklarımı yaptım, bir şeyler yaptım. Yavaş yavaş dönüyorum. İnternet, bilgi çağı falan diyorlar ama gerçekten insanın kendi toprağına, rüzgarına bir alışkanlığı var. Daha İzmir'e alanda indiğim anda işte benim havam diyorum. Öbür tarafa adapte olmaktan imanım gevredi. Çok güzel bir memleketimiz var. Her gittiğim yerine aşık oluyorum. Allahım nasıl bir hazine nasip etmiş. İnsan illaki kendi coğrafyasını istiyor. Gen istiyor, vücut istiyor. İnsanın bir iradesi var. Sadece beden deyip geçmeyin. O kadar mutlu oluyorum şu an. Çünkü sizi mutlu ettiğimin an bir işe yaradığıma inanıyorum. İnsan tuhaf, derin ve karanlık bir kutu. Her türlü şiddeti, zulümü yapan, cinayet işleyen bizim insanlar. Kimisi içindeki şeytanın başını ezip insana benzemeye çalışıyor. Kimisi şeytanı salıyor kes kesebildiği kadar. Hayatın bu kadar acısı karşısında durabilmek için ben sinema yapanlara, müzik yapanlara, şarkı söyleyenlere, şiir yazanlara, resim yapanlara şükranla doluyum. Başka bir türlü tutunamıyoruz. Sizin gülmeniz benim için hayatın en kıymetli şeydir. Buradan mutlu gittiğinizde şahaneyim. Biraz mutsuz gittiğiniz zaman ise üç gün yatakta yatıyorum. Gözümü suya, ağaca daldırıyorum. Benim için çok kıymetlisiniz.”
Sık sık yaptığı esprilerle konserine renk katan Sezen Aksu, “Aşk insanı kendine benzemeyen biri haline getiriyor. İlle de gücü eline geçirmek istiyor. İnsanoğlu o kadar zayıf ki çünkü. Aşk insanı aciz yapan bir şey. Hayatta yapmam dediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. O durumu da insan kendine yediremiyor. Arada bir efeleniyor. Siz siz olun yapmayın. Dünya ne kadar gelişirse gelişsin aşk meselesinde kadın ve erkek ilk insan. Mağaradan bir aceleyle tüylerini döküp çıkmış misali. O ona kal diyor, o ona git diyor” diye konuştu.
Şarkılarını söylerken seyircilerin sırtını sıvazlamak istediğini söyleyen Aksu, “Çok özel bir duygu. Bunun için her gece dua ediyorum. Bir insanın hayatı en zor anlarında bu kadar mı güzelleştirilir. Bu kadar olağanüstü bir teselliyle ödüllendirilir mi. Hayırlı bir şeyler yaptım ki Allah bunu nasip etti. Seviyor zannedersem. Hayata bir anlam katabiliyorsak, bir mana, bir katma değer, bir iyilik... Kendini bir şeyler zannedenleri görünce böyle yapıyorum, ‘Allahım tez zamanda aklını başına getir. Hiçbirimizi o duruma düşürme’ diyorum. Çok fena gözüküyorlar. Sahnede 34 yıl oldu. Ölene kadar hepinizi ufalayacağım hepinizi” dedi.
Ezan okunurken “Aziz Allah” deyip, “Programı kesemiyorum” diyen Sezen Aksu, “Gelinliğin çok güzel” diyen seyirciye de “Ağzından yel alsın. Ben askerliğimi bitirdim” dedi. Seyircilerin seksiliği üzerine sahneye laf atmaya devam etmesinin ardından ise “İzmir'de bana bir yükselme gözüktü. Ben sizin elinizde büyüdüm” diyerek yanıt verdi. “Deli deliden anlar, bende İzmirliden anlarım” diyen Sezen Aksu, yeni vokalisti Evrim'i seyirciyle tanıştırdı. İzmir'in ülkemize bir armağan daha sunduğunu vurgulayan Aksu, Evrim'e mikrofonu teslim etti.


TÜRKAN SAYLAN'I ANDI


‘Düş Bahçeleri 2’ adlı albüm çalışmasının bir hafta içinde müzik marketlerde yer alacağını belirten Aksu, “Allah sabır versin hepinize. İki CD olmak üzere toplam 30 şarkı yer alıyor. Ben dinleyemiyorum. Fenalaşıyorum. Şarkıya doyarsınız artık. Diğer yorumcu arkadaşlara verdiğim şarkıların yanı sıra üç yeni şarkıyı da koydum albüme” dedi.
Türkan Saylan'ı da konserinde anan Aksu, “Üzerine rahmet yağsın. Yaşarken ölümsüz olmuş bir kadındı. Bir erkek toplumunda kız çocuklarının elinden tutan, onlara ufuklar açan, yakından tanıma fırsatı bulduğum bir insandı” dedi. Aksu, konserin ilk bölümünü Roman havası oynayarak tamamladı.
Aksu, 45 dakika süren ve 8 şarkı seslendirdiği konserin ikinci bölümüne mor renkte sırt, bacak ve göğüs dekolteli bir elbiseyle çıktı. Aksu'dan önce ikinci bölümde sahneye çıkan dansözün gösterisi nefesleri kesti. Aksu, konserin ikinci bölümüne Hande Yener'e verdiği, ‘Kibir’ adlı şarkıyı seslendirerek başladı. Bir seyircinin sahneye “Kendinden ve İzmir'den de caymışsın” sözlerini kalabalığın protesto etmesine tepki gösteren Aksu, “Kendimden caydığım doğru. Ne güzel içinden geleni söylüyorsun. Ben içime atmaktan şiştim. O içtiğinden bana ver de bende bir açılayım. Allahın İzmirliler'i hoşgörülü insan olacaksınız. Ne güzel içinden geleni söylüyor. Niye sinirleniyorsunuz. Böyle durumlarda akıl bunun için lazımdır. Hepimiz kendimizi dünyanın merkezi sanıyoruz ama öyle değil. Her insan kalbi çok önemlidir. Hayatın içinde çelişkileri çözmemiz lazım. İzmirli özgürlükçü bir şehirdir. Herkes içinden geleni söyleyebilir. Kimseye aldırmayın içinizden geleni söyleyin” dedi. Avrupa Yakası'nın sevilen karakteri ‘Şahika'nın taklitlerini de yapan Sezen, izleyenleri gülme krizine soktu.
Konserini ‘Rakkas’ adlı şarkıyla sonlandıran, ancak alkışlar üzerine tekrar sahneye gelen Sezen Aksu, orkestra elemanlarıyla birlikte omuz omuza vererek, müziksiz olarak sözleri Melike Demirağ'a ait ‘Arkadaş’ şarkısını söyledi. Aksu, sahneyi terk ederken son sözü ise “Allah sizi eksik etmesin” oldu.