Evin üstüne uçak düştü

Evin üstüne uçak düştü
Evin üstüne uçak düştü

Düşüş nedeni bilinmeyen uçağın düştüğü yer alevler içinde kaldı. FOTOĞRAF: AP

ABD'nin New York eyaletinde 50 yolcu kapasiteli uçak, iniş yapmasına beş dakika kala bir evin üstüne düştü; 49'u yolcu 50 kişi yaşamını yitirdi

NEW YORK - ABD havacılık tarihinde gurur vesilesi olan Hudson Nehri’ne acil iniş yapan uçak hikâyesi hâlâ konuşulmaktaydı ki bu kez bir trajedi patlak verdi. 50 yolcu kapasiteli uçak önceki gece New York eyaletinde, iniş yapmasına beş dakika kala bir evin üstüne düştü, 50 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin 49’u uçakta bulunanlardı, biriyse hayatını yerde kaybetti.
Newark’tan Buffalo Niagara Havaalanı’na giden uçağın düştüğü banliyö Buffalo’ya bağlı Clarence’teki ev alevler içinde kaldı. Acil Durum Koordinatörü David Bissonette’in verdiği bilgiye göre, uçak alev almadan önce evin tepesine düştü. Bissonette, uçağın tanınabilir tek parçasınınsa kuyruğu olduğunu söyledi; kaza yerinin yangının etkisiyle hâlâ aşırı sıcak olduğunu, detaylı bir soruşturmaya başlamanın biraz zaman alacağını duyurdu.

Eşi de 11 Eylül kurbanıydı
Hava trafik kontrolörleri uçakla bağlantıyı kaybetmeden önce herhangi bir sorun işareti alınmadığını söylüyor. Yerel haber ajansları ölenlerden birinin eşi de 11 Eylül 2001 saldırılarında Dünya Ticaret Merkezi’nde ölen Beverly Eckert olduğunu duyurdu. Habere göre Eckert, eşi Sean Rooney’in 58. doğum günü anması için yoldaydı.
Görgü tanıkları önce büyük gürültü, ardından sessizlik olduğunu, birkaç saniye sonra patlamanın gerçekleştiğini anlatıyor. (afp, aa)