Evinde 1400 resim bulunan Alman: 'Hakkımdam vazgeçmem'

Evinde 1400 resim bulunan Alman: 'Hakkımdam vazgeçmem'
Evinde 1400 resim bulunan Alman: 'Hakkımdam vazgeçmem'
Evinde, Naziler'in 1930 ve 40'lı yıllarda el koyduğuna inanılan 1400'den fazla sanat eseri bulunan Alman koleksiyoncu bunların yasal sahibi olduğunu ve hakkından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Evinde, Naziler'in 1930 ve 40'lı yıllarda el koyduğuna inanılan 1400'den fazla sanat eseri bulunan Alman koleksiyoncu bunların yasal sahibi olduğunu ve hakkından vazgeçmeyeceğini söyledi. Cornelius Gurlitt, Der Spiegel dergisine mülakatında, kendisine miras kalan bu eserlerin 'yasal yollardan edinildiğini' belirtti. BBC'nin haberine göre Alman makamları eserlerin asıl sahiplerini bulmak için soruşturma yürütüyor.

1 milyar 350 milyon dolar değer biçilen eserler, Gurlitt'in Münih'teki evinde bulunmuştu. Eserler arasında Renoir, Picasso, Chagall ve Toulouse-Lautrec'in resimleri de bulunuyor.

80 yaşındaki Gurlitt, eserleri karanlık odalarda saklıyor ve paraya ihtiyacı oldukça da birer birer satıyor.

Naziler, modern sanatın büyük çoğunluğunu 'dejenere' görüyordu. Bu eserler Alman olmadığı ya da Yahudi sanatçılara ait olduğu gerekçeleriyle yasaktı. Bulunan eserlerin en az 200'ü için uluslararası arama emri olduğu kaydediliyor. Kolleksiyon şimdilik Münih'teki bir depoda tutuluyor.

Bulunan eserlerden birinin Fransız spiker Anne Sinclair'in büyükbabasına ait, Matisse imzalı bir portre. Picasso ve Mattise'in temsilciliğini yapan sanat simsarı Paul Rosenberg 1930'larda Almanya 'dan kaçtığında koleksiyonunu geride bırakmak zorunda kalmıştı.

ABD Soykırım Müzesi Naziler'in toplam 16 bin sanat eserine el koyduğunu tahmin ediyor.