Evinize biraz renk katın

Küçük odalar koyu renge boyanamaz diye bir şey yok. Bu anlayışı kafanızdan silin.

Küçük odalar koyu renge boyanamaz diye bir şey yok. Bu anlayışı kafanızdan silin. Açık renk duvarlar evinizin genel renk konseptine gidiyorsa diyecek bir şey yok ama sırf büyük gözüksün diye odanızı beyaza boyamak niyetindeyseniz vazgeçin. Açık renk duvarlar,
odayı her zaman büyük göstermez. Bazen tersi bile doğru olabilir.
Ne kadar çabalarsanız çabalayın, küçük bir oda hiçbir zaman büyük gözükmez. Bu yüzden onu olduğu gibi kabul edip ufaklıkla ne yapabileceğinizi kestirme yoluna gidin. Ona 'küçük' sıfatını yakıştırmak yerine, onu dramatik, sıcak, egzotik ya da sempatik sözcükleriyle tanımlama yolunu seçin. Eğer ille de büyüklüğe takılıp kaldıysanız, izlemeniz gereken yol duvarları, tavanı ve yeri aynı renge boyamak. Böylece odanız daha ferah görünür.
Sorun odanızın çok büyük olmasıysa, bu kez yapmanız gereken duvarlarda, tavanda ve yerde kontrast renkler kullanmak.
İklime göre palet
Evinizin renklerini seçerken, yaşadığınız bölgeyi dikkate almanız gerekiyor. Şehirdeki bir apartman dairesiyle yazlık bir beldedeki iki katlı bir evin renk paleti uyuşmaz. Ama bu sizi geleneksel renkler çerçevesinde kalmaya zorlamasın. İklimi ve evinize giren ışık miktarını göz önünde bulundurup kullanacağınız renkleri ona göre belirleyin. Ege'de ve Akdeniz'de soğuk renkler sizi idare ederken, Türkiye'nin kuzeyinde ve doğusunda, kışı yumuşatmak için, duvarlarınızı sıcak renklerle süsleyebilirsiniz.
Evinizin dışarıdan görünümü, etrafındaki ya da bitişiğindeki evlerle uyum göstermeli. Türkiye'de bu konudaki özensizlik açık bir şekilde görülüyor. Bir apartman beyazken, bitişiğindeki masmavi, onun yanındaki de sarı olabiliyor. Renkler güzel olsa bir derece ama sanki özellikle mavi ve sarının en çirkin tonları seçiliyor. Bir de apartmanlar üzerinde birbiriyle en alakasız iki rengi kullanma hastalığımız var. Balkonlar yeşilken binanın kendisi turuncu, ya da balkonlar maviyken bina sarı olabiliyor. Ne renksever milletiz, şaşılacak şey doğrusu.
Her dekorasyon stilinin çağrıştırdığı renkler var. Doğal stilde döşenmiş bir evde daha çok toprak tonları, art deco bir evde pastel renkler hakimken, tropikal tarz deyince de akla parlak ve cesur tonlar geliyor. Yine de hiçbirine sonuna kadar sadık kalmak zorunda değilsiniz. Hiçbir şey, sizin katacağınız yeni bir renk kadar heyecan verici olamaz. Antikalarla dolu bir evde kullanılan camgöbeği renkte ufak bir detay bile, evin görüntüsünü modernize etmeye yeter de artar. Bu yolla hemen hemen her tarza daha modern bir şekil verebilirsiniz. Ancak renk paletini ne kadar esnek tutarsanız tutun, kalkıp da geleneksel tarzda döşenmiş bir evi minimal hale sokamazsınız. Zaten amacınız renk anlayışınızı esnek tutmak, yakalamak istediğiniz tarzdan uzaklaşmak değil.
Favori renginiz
Favori renginizi evin bir yerinde mutlaka kullanın. Bu renk sizin kişiliğinizi yansıtır. Tabii renginizin ne olduğu da önemli. Örneğin parlak turuncuyu, diğer bir renk kadar cömertçe kullanamazsınız. Tüm evde hakim turuncu içinizi bayabilir, ancak birkaç turuncu detay yüzünüze ihtiyacınız olan gülümsemeyi koyar. Ya da onu birkaç ton aşağıya çekip terrakotaya dönüştürerek istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Kullanımı zor diye nitelendirdiğiniz renklerden bazıları da evinizde harikalar yaratabilir. Bunlardan biri mor. Haydi yaratıcılığınızın kapılarını aralayıp, hayatınıza biraz renk katın.