'Evlere şenlik' araştırmalar bunlar!

ANKARA - Alman RP-online internet sitesi bilim insanlarının bazı ilginç araştırmalarını derledi. İşte o tuhaf çalışmalar:
Pandaların cinsel isteksizliğinin sebebi: Bilim insanları bu soruyu cevaplamak için pandaların gen haritasını çıkardı.
Mutlu fareler: Arjantin’deki Quilmes Üniversitesi’nden Diego A. Golombek, Viagra kullanımının farelerde ‘jetlag’ın etkilerini azalttığını keşfetti.
Çarşaflar neden kırışır: Dünyanın en önemli üniversitelerinden Harvard ve Santiago de Chile’den araştırmacılar Lakshminarayanan Mahadevan ve Enrique Cerda Villablanca, çarşafların neden kırıştığı sorusuna yanıt aramaya çalıştı.
Maymunlar sadece içici: Amerikalı bilim insanları, maymunların uyuşturucu bağımlılığını araştırdı ve ‘bunalımlı’ maymunların, sosyal ilişkileri iyi olanlara göre kokaine daha çabuk alıştığını buldu.
Kılıç yutmak tehlikelidir: İngiliz araştırmacılar Brain Witcombe ve Dan Meyer, kılıç yutmanın yol açabileceği tehlikeler konusunda bir araştırma yaptı.
Erkek fareler serenat yapıyor: Bir başka araştırma, duygularını açık açık gösterebilen, hatta ağlayabilen erkek farelerin karşı cins tarafından tercih edildiğini ortaya koydu. Diğer bir araştırmaya göre de erkek fareler, karşı cinsi etkileyebilmek için serenat yapıyor. Bilim insanları dişi farelerin uyarıcı kokular salgıladığında, erkek farelerin şarkı söylemeye başladığını gördü.
Tezekten vanilya olur mu?: Japon araştırmacı Mayu Yamamoto, tezekten vanilya esansı çıkarmayı başardı.
Balıkların gazlı iletişimi: Kanada’nın Bamfield kentindeki Deniz Bilimleri Merkezinden araştırmacı Ben Wilson, Pasifik’te yaşayan ringa balıklarının birbirleriyle gaz çıkararak iletişim kurduğunu buldu. ‘Bir kelimenin telaffuzu’ysa 7,5 saniye kadar sürebiliyormuş. (aa)