Evliliği yürütmek için aşk yeterli değil

SYDNEY - Aşkın evliliği ayakta tutmaya yetmediği bilimsel olarak kanıtlandı. Avustralya Ulusal Üniversitesi uzmanları, 2001-2007 yıllarında, evli ya da birlikte yaşayan yaklaşık 2 bin 500 çiftle görüştü. ‘What’s Love Got To Do With It’ (Bunun Aşkla Ne Alakası Var) başlıklı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı...
* Karısından dokuz ya da daha fazla yaş büyük olan ve 25 yaşını bitirmeden evlenen erkeklerin eşinden boşanma olasılığı diğerlerinden iki kat fazla.
* Çocuklar da bir evlilik ya da ilişkinin uzunluğunu etkileyen faktörler arasında. Evlenmeden önce, önceki evliliği ya da birlikte olduğu kişiden çocuk sahibi olan çiftlerin beşte biri ayrılmış. Bu oran, evlenmeden önce çocuk sahibi olmayan çiftlerde yüzde 9.
* Kocalarından daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen kadınların boşanma olasılığı daha fazla.
* Çiftin ailelerinin de ilişkide rolü var.
* Anne-babası ayrılan ya da boşanan kadın ve erkeklerin yaklaşık yüzde 16’sı kendi evliliğini de boşanmayla sonlandırıyor. Bu oran anne-babası ayrılmayanlarda yüzde 10.
* İkinci, üçüncü evliliğini yapan çiftlerin ayrılma olasılığı, ilk evliliğini yapanlardan yüzde 90 fazla.
* Evliliğin sürmesinde para da rol oynuyor, yoksul ya da ‘kocası’ işsiz kişilerin yüzde 16’sı ayrılıyor. Bu oran, maddi durumu iyi olan çiftlerde yüzde 9.
* Eşlerden birinin sigara içip diğerinin içmemesi durumunda ilişkinin başarısız olma ihtimali daha fazla.
* Çiftin ayrılma olasılığını az etkileyen faktörler arasında, çocuk sayısı ve çocukların yaşları, kadının iş statüsü ve çiftin çalıştığı yıl sayısı yer alıyor. (aa)