Evren 'son uyku'suna hazırlanıyor!

Evren 'son uyku'suna hazırlanıyor!
Evren 'son uyku'suna hazırlanıyor!
Evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ortaya koyan gökbilimciler, evrenin yavaş yavaş sonuna yaklaştığını söylüyor.

RADİKAL - Galaksi ve Kütle Demeti (GAMA) projesi çerçevesinde 200 binden fazla galaksinin 21 farklı dalga boyunda yaydığı ışıkları inceleyen gök bilimciler, evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ortaya çıkardı.

Avustralya 'daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Simon Driver, "Evrendeki enerji miktarını hesaplamak için 200 binden fazla galaksinin farklı dalga boylarında yaydığı ışıkları inceledik. Bunun için hem uzaydaki ve hem de yeryüzündeki teleskopları kullandık" dedi. 

Driver, "Evren, tıpkı yorgunluktan kanepesine yığılan ve battaniyesine sarılan yaşlı bir adama benziyor. Ve bu yaşlı adam, yavaş yavaş son uykusuna hazırlanıyor" diye konuştu.

Sussex Üniversitesi'nden Dr. Stephen Wilkins da yıldız doğum oranının giderek azaldığını, bunun da evrendeki enerji miktarının düşmesini hızlandırdığını kaydetti.

Wilkins, "Yıldız oluşumu, birkaç milyar yıl önce en üst seviyeye ulaştı. Daha sonra da düşmeye başladı. Evrende halihazırda var olan yıldızlar, yaşlandığı için ürettikleri enerji miktarı da azalıyor. Son iki milyar yılda evrendeki enerji miktarı, yüzde 40 oranında azaldı. Yıldız doğumu, azalmaya devam edecek. Dolayısıyla evren de giderek zayıflayacak.  Gel gör ki evrenle ilgili bilgilerimiz, hâlâ çok az. Tek bildiğimiz bu sürecin milyarlarca yıl alacağı. Şimdilik endişelenmeye gerek yok" ifadelerini kullandı. 

Gök bilimciler, kapsamlı bir kozmos tarihçesi hazırlayabilmek için şimdi de evrendeki enerji içeriğinin haritasını çıkarmaya başladı. (SPUTNİK)


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  radyo

  ,

  Dalga

  ,

  Enerji

  ,

  Astronomi

  ,

  galaksi

  ,

  GAMA

  http://www.radikal.com.tr/141394114139414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne zaman acaba - genco940

  Başkanlıktan evvel mi sonra mı. Galiba Birinin iştahı kursağında kalacak gibi.

  öncelikle teşekkür ederim bu tür haber ve yazılar için - hamzaakyol

  bu tür haberlerin çoğalmasını diliyorum. umarım okuyucular da bu tür haberleri okuyarak, saçma sapan haber ve yorumlarlla meşgul olup, hem de sinirlerini bozmak yerine, gerçekten ufuk açan bu tür haber ve yazıları okur da, gazetelerde bu tür haberler daha fazla yer bulur.

  Evren Yaslaniyor baslikli haberiniz - user466421

  Sayin Yetkililer, bu arastirmada halen NASA'da calisan Astronom Mehmet Alpasan onemli gorev ustlenmistir. Haberin kaynagi olan Dicovery News bu konudaki roportaji Dr. Mehmet Alpaslan'la yapmis ve ismine de yer vermistir. Mehmet Alpaslan'in twitter hesabindan bu link bulunmaktadir. Hidir Alpaslan

  sıkıntı - AYDIN OZEL

  bu gökbilimcilerde bi sıkıtı var 2 milyar yıl öncesine ait ne bilgin ve verin varda 2 milyar yıl öncesine göre yarı yarıya azalma yaşanıyor diyebiliyorsun. Daha mars'ta hayat var mı yok mu sorusuna kesin cevap veremezken milyarlaca ışık yılı uzaklıktaki noktalar hakkında nasıl kesin konusabiliyorsunuz. bu adam kesin patron cocugu