Evren yavaş yavaş ölüyor mu?

Evren yavaş yavaş ölüyor mu?
Evren yavaş yavaş ölüyor mu?
Galaksi ve Kütle Demeti (GAMA) projesi çerçevesinde Şili'deki Paranal Uzay Gözlemevi'nde 200 binden fazla galaksiyi inceleyen gök bilimciler, evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ve evrenin yavaş yavaş sona yaklaştığını ortaya çıkardı.

Avustralya ’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Simon Driver, "Evrendeki enerji miktarını hesaplamak için 200 binden fazla galaksinin farklı dalga boylarında yaydığı ışıkları inceledik. Bunun için hem uzaydaki ve hem de yeryüzündeki  teleskopları kullandık" dedi. Driver, "Evren, tıpkı yorgunluktan kanepesine yığılan ve battaniyesine sarılan yaşlı bir adama benziyor. Ve bu yaşlı adam, yavaş yavaş son uykusuna hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

Sussex Üniversitesi'nden Dr. Stephen Wilkins ise evrende yıldız doğum oranın azaldığını ve bunun da evrendeki enerji miktarının azalmasını hızlandırdığını belirtti.  20 yıldır gözlemlenen enerji azalmasının evrendeki bütün dalga boylarına, ultraviyole ve kızılötesi dalgalara etki ettiği, bunun "evrenin yavaş yavaş yok olması" anlamına geldiği belirtildi. Wilkins, "Yıldız oluşumu, birkaç milyar yıl önce en üst seviyeye ulaştı. Daha sonra da düşmeye başladı. Evrende hâlihazırda var olan yıldızlar, yaşlandığı için ürettikleri enerji miktarı da azalıyor. Son iki milyar yılda evrendeki enerji miktarı, yüzde 40 oranında azaldı. Yıldız doğumu, azalmaya devam edecek. Dolayısıyla evren de giderek zayıflayacak.  Gel gör ki evrenle ilgili bilgilerimiz, hala çok az. Tek bildiğimiz bu  sürecin milyarlarca yıl alacağı. Şimdilik endişelenmeye gerek yok"  diye konuştu.

Gökbilimciler şimdi de kapsamlı bir kozmos tarihçesi hazırlayabilmek için evrendeki enerji içeriğinin haritasını çıkarmaya başladı.

(AA)

 

 


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  radyo

  ,

  Dalga

  ,

  Enerji

  ,

  Astronomi