Evsizler, New York'un görkemine meydan okuyor

Evsizler, New York'un görkemine meydan okuyor
Evsizler, New York'un görkemine meydan okuyor
ABD'deki refah ve ekonomik gücün sembolü olarak bilinen New York eyaletinde, son 11 yılda yüzde 61 artan evsiz sayısı 50 binin üzerine çıktı. Evsizlerin yarısını Afrika ve Latin Amerika kökenliler oluşturuyor.

Kış aylarının geride kalmasıyla New York sokaklarındaki evsizlerin varlığı daha fazla hissedilir oldu. 750 bin civarında evsizin yaşadığı tahmin edilen ABD ’de, bu kimselerin yarısı derme çatma barınaklarda kalırken geri kalanı sokak, köprü altı ve tren istasyonu gibi yerlerde sabahlıyor. New York ve çevresindeki evsizlerin sayısı ise 1930’lardan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Evsizler Koalisyonu kurumunun verilerine göre sadece New York sokaklarında 50 bin 100 evsiz yaşıyor. Bunların 12 bini ailelerden, 21 bini çocuklardan oluşuyor.
Evsiz sayısı 2002-2013 döneminde yüzde 61 artış kaydetti. Amerikan Seçim bürosunun resmi internet sayfasındaki analizler, New York’taki evsizlerin son dönemdeki artış sebeplerini, barınma masrfları ve kiraların ödenmesindeki güçlüklere bağlıyor. Diğer nedenler arasında, mahkeme kararı ile evden çıkarılma, evin kalabalık oluşu ve aile içi şiddet gibi durumlar gösteriliyor. New York sokaklarındaki her beş evsizden dördünü erkekler oluştururken, bu kimselerin çoğunda zamanla ruhsal bozukluklar başladığı gözleniyor.

New York’un soğuk kış günlerinde daha sıcak bölgelere otobüs, tren ve hatta hava yoluyla göç eden evsizler, mevsimin normale dönmesiyle tekrar eski mekanlarına dönüyor. Evsizler arasında, gitarı ve köpeği ile sokakta yaşamayı tercih eden gençlere de rastlanırken, beden sağlığının yanında ruhsal dengesini kaybetmiş olanlar da görülüyor.

New York’un Times Meydanı’ndaki bazı evsizlerin taşıdığı pankartlar, özellikle turistleri şaşırtacak nitelikte. Buradaki iki evsizin taşıdığı “Esrar için paraya ihtiyacım var” yazısı alışılmışın ötesinde bir dilenme şekli olarak ortaya çıkıyor. ABD’de esrar ve benzeri uyuşturucuların kullanımının yasak olmamasından dolayı bu gibi pankartlar taşıyan evsizlere bölgede devriye gezen polisler müdahalede bulunmuyor.

Evsizler Koalisyonu’nun verdiği bilgilere göre, New York’taki evsizlerin yüzde 60’ı Manhattan sokaklarını tercih ederken, eyalet genelindeki evsizlerin yüzde 53’ünü Afrika kökenli Amerikalılar oluşturuyor. Afro–Amerikan grubunu Latin Amerika kökenliler yüzde 32’yle izlerken, beyazlar yüzde 6’ısını, Asya kökenliler ve Kızılderililer yüzde birerini oluşturuyor. Geri kalan yüzde 9’luk grubun etnik aidiyeti ise bilinmiyor.