EWBC'de ikinci gün renkli geçiyor

EWBC'de ikinci gün renkli geçiyor
EWBC'de ikinci gün renkli geçiyor
İzmir'de gerçekleşen Dijital Şarap İletişim Konferansı'nda ikinci gün bir hayli renkliydi.
Haber: ARGUN TANRIVERDİ / Arşivi

EWBC 2012'nin ikinci gününde konferans üç paralel oturumla devam ediyor. Sunumlardan ilki Emir - Narince salonunda yazar ve gazeteci Aylin Öney Tan tarafından 'Türk Mutfağı' üzerine düzenlendi ve katılımcılar Türk tatlarını keşfetme olanağı buldu.

Konferans yürütücülerinden Ryan Opaz ise Öküzgözü salonunda internet dünyasında verimli iletişim için kullanılabilecek araçlardan bir grubunu katılımcıyla paylaştı. Ona göre 'artık herkes, her marka internet dünyasında yerini almak zorunda'.

En hararetli geçen sunumlar ise 'doğal şarap' üzerine yapılan oturumda yer aldı. Dünyadaki ilk profesyonel şarap blogger'ı olan kabul edilen Alder Yarrow doğal şarap için çok fazla güzel şey söyleyebilecekken, 'doğal şarap' teriminden dahi hoşlanmadığından bahsetti. Konferansta gerçek bir doğal şarap üreticisi olmadığından, bu yüzden de tartışmanın tek taraflı olduğundan yakındı.

Dünyanın en önemli şarap yarışmalarından International Wine Challange (Uluslararası Şarap Yarışması) kurucularından Robert Joseph ise 'doğal' teriminin altının tam olarak doldurulamadığını, bu yüzden de kimsenin aslında doğal şarabın ne olduğunu bile bilmediğini söyledi. İngiltere 'nin en çok takip edilen ve kanaat önderi Jamie Goode da bu fikre 'aslında endüstriyel şarapların da oldukça doğal' olduğunu söyleyerek katıldı.

WOT direktörü Taner Öğütoğlu'nun da katıldığı şarap dünyasındaki kısıtlamalar konulu dijital iletişim panelinde Türkiye şarap sektörü, pazarlama ve satış üzerindeki kısıtlamalar tarışılıp sosyal medyanın bu noktada bir kurtarıcı olup olamayacağı üzerinde duruldu.

İletişim panelinde ise şarap üreticilerinin ilerlemesinin sırrının sadece şarap üretmekte olmadığı, aynı zamanda müşterilerle her mecrada iletişimle, müşteriye yaşatılacak özel bir deneyimle mümkün olduğu konuşulurken, Master of Wine ünvanı almanın son aşamasında bulunan ve bir eğitimci, konuşmacı yazar olan Julia Sevenich bu konuda "Şarap dünyası hala üretici hakimiyetindeymiş gibi davranıyor. Evet artık bireyler olarak buna dahil olmalıyız" dedi.

Dijital şarap iletişim konferansı içerisinde düzenlenen 'Rakı Tadımı' paneli ise büyük ilgi gördü.