EWBC'de ilk günün özeti

EWBC'de ilk günün özeti
EWBC'de ilk günün özeti
Dijital Şarap İletişimi Konferansı'nda ilk gün yoğun geçti. Etkinlik, şarap üstadı Joel Butler'ın yerli üzüm cinsleriyle yaptırdığı teknik tadımla başladı.
Haber: MÜGE - AKGÜN / Arşivi

EWBC/Dijital Şarap İletişimi Konferansı bugüne dek izlediğim en dinamik, en hızlı en eğlenceli konferans. Hangi atölye çalışmasına, hangi tadıma girseniz herkesin elinde bilgisayarı, fotoğraf makinesi, telefonu.

Açılış konuşmacılarından Chirstian Payne’nin söylediği gibi her gün yaklaşık iki milyon kişi bloglarında yazılarını yayınlıyor. Bugün artık herkes gazeteci, herkes fotoğrafçı. Dijital dünyanın gelişimi 1982’den beri baş döndürücü hızda devam ediyor.

Birinci günün ilk etkinliği Master of Wine/Şarap üstadı Joel Butler’ın yerli üzüm cinsleriyle yaptırdığı teknik tadımdı. Joel Butler Türkiye şaraplarını, şarap bölgelerini tanımak için Anadolu ’yu baştan başa dolaşıp 7 bin kilometre yol yapmış. Bu yüzden de tadıma ilgi çok yoğundu, oturanlar kadar ayakta izleyenler de oldu. Butler farklı üzüm cinslerinden, markalardan ve bölgelerden 10 şarap seçmişti.

Yazgan Emir, Paşaeli Yapıncak, Vinkara Narince, Sevilen Kalecik Karası, Vinkara Kalecik Karası, Kavaklıdere Kalecik Karası, Kavaklıdere Öküzgözü, Kayra Vintage Öküzgözü, Doluca Boğazkere ve Kayra Vintage Boğazkere.

Joel Butler’ın tadımı konuklara yerli üzüm cinslerimizin ait oldukları bölgelerdeki bağlarla, Güney dediğimiz Denizli bölgesindeki bağlarda yetişenlerin farkını göstermek üzere kurgulanmıştı.

Gerçekten de Sevilen’in Güney bağlarında yetişen Kalecik Karası’yla, Vinkara’nın Kalecik’deki bağlarında yaptığı şaraplar bambaşka aroma ve tatta. Kişilikleri tümden farklı. Bırakın farklı bölgeleri Kavaklıdere’nin Ankara Akyurt’taki bağlarında yetişen Kalecik Karası bile Kalecikte yetişenlerden farklı. Her toprak kendi kişiliğini yansıtıyor.

Şarapların hemen hemen tümü beğeniyle karşılandı. Bir katılımcı Butler’a “Türkiye’de yerli üzümlerden üretilen şaraplar daha mı ucuz” diye bir soru yöneltti. Cevap doğal olarak “Hepsi pahalı, çünkü Türkiye’de diğer şarap üreticisi ülkelerde olmayan çok yüksek var vergiler var” oldu...