Eyüboğlu bahçesinde yazma çiçekleri

Eyüboğlu bahçesinde yazma çiçekleri
Eyüboğlu bahçesinde yazma çiçekleri
64. Geleneksel Yazma Şenliği 7 Haziran'da Kalamış'ta, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun evinin bahçesinde yapılacak

Ünlü ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kalamış’taki evinin bahçesi bu yıl 64. Kez yazma severleri ağırlayacak. Bir sonraki hafta sonu, 7-8 Haziran günlerinde gerçekleşecek şenlikte Eyüboğlu atölyesinde çalışan yazmacıların bir yıllık emekleri sergileniyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi ressam Eren Eyüboğlu’nun desenlerinden oluşan yazmalara, son yıllarda Osmanlı ve Selçuklu motifleri de eklenmiş…


Anadolu'da tarihi çok eskilere giden "yazmacılık" sanatının en önemli temsilcilerinden biri dünyaca ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu olmuştur. Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi Eren Eyüboğlu yazmacılık sanatına yeni yorumlar getirmiş ve bize birbirinden güzel motifler bırakmışlardır. Bir aile geleneği haline gelen yazmacılık sanatını Bedri Rahmi'nin oğlu Mehmet Eyüboğlu devralmış ve ömrünü yazmacılığa vermiştir. Ünlü ressam, yazar ve şair ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ve ressam eşi Eren Eyüboğlu’nun yok olmaya yüz tutmuş yazma sanatını yaşatma adına çalışmalarını oğulları Mehmet Eyüboğlu oyma tekniğiyle daha da geliştirerek vefatına kadar sürdürdü. Babası gibi yazmacılığa gönül veren oğlu Mehmet Eyüboğlu’nun vefatının ardından yazma geleneğini 43 yıldır Türkiye’de yaşayan Kanadalı gelin Hughette Eyüboğlu ve torun Rahmi Eyüboğlu devraldı. Eyüboğlu ailesi yok olmaya yüz tutan yazma sanatının tek temsilcisi olarak bu geleneği yaşatmakta kararlı.
Eyüboğlu yazma atölyesinde, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi Eren Eyüboğlu’na ait yazma motifleri geleneksel yollarla çoğaltılarak teker teker renklendiriliyor. Yıl boyunca hazırlanan ve her birinin bir eşi daha olmayan el emeği ürünler, tamamen el emeği göz nuru yazmalar masa örtüsü, fular, gömlek, yastık ve daha birçok farklı ürün, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kalamış’taki evinin bahçesinde düzenlenen Eyüboğlu Geleneksel Yazma Şenliği’nde sergilenerek satışa sunuluyor. Bahçenin her yanına asılan rengarenk yazmalar, büyük bir medeniyetin izlerini taşıyor. Yemeni ve başörtüsü olmaktan çıkıp modernize edilerek yastık kılıfı, masa örtüsü, yatak örtüsü, gömlek, peştamal, pareo, elbise olarak günlük yaşantımızın içinde yer alıyor.