Facebook, Google'ın tahtını sallayacak mı?

Facebook, Google'ın tahtını sallayacak mı?
Facebook, Google'ın tahtını sallayacak mı?

Halka arz edildiği günden bu yana, kısa sürede 19 milyar dolar değer kaybeden ve geçen hafta İngiltere’deki müşteri profilinin yüzde 1’ini yitiren internetin en büyük sosyal ağı Facebook, kaybettiklerini geri alabilmek için son bir hamle daha gerçekleştirdi.

Yeni arama modülü 

Site, birkaç gün önce duyurusunu yaptığı yeniliği önceki gün tanıttı. ‘Graph Search’ adı verilen özellik sayesinde kullanıcı, Facebook arkadaşları arasında arama yapma imkânı sunuyor.Sıradan aramalardan farklı olarak Graph Search’te farklı bir mantıkla arama yapılabilecek. Bu sisteme göre işaretlenen şehirde, işaretlenen hobiye sahip arkadaşlara ulaşmak tek tıkla mümkün olabilecek.
Her ne kadar, merakla beklenen bu yenilik önceki gün devreye girse de şimdilik sadece kısıtlı sayıda kullanıcı tarafından deneniyor. Zira şu aşamada güvenlik testlerinin hâlâ devam ettiği öğrenildi.
Sürümün tam versiyonu ise ilerleyen günlerde tüm kullanıcılara açılacak. Grap Search’ün temel arama kriterleri şimdilik şu şekilde işleyecek: Kişiler, fotoğraflar, yerler ve ilgi alanları.
Facebook’un yeni uygulaması, sosyal medyada değerlendirilirken, internet forumları, bu özelliğin bir arama motoruyla birlikte kullanıldığı takdirde, ileride Google’ın tahtını sallayabileceğini iddia ediliyor.