Facebook'a 'beğenmedim' butonu geliyor!

Facebook'a 'beğenmedim' butonu geliyor!
Facebook'a 'beğenmedim' butonu geliyor!
Facebook, yıllardır kullanıcıların istediği 'dislike' yani 'beğen-me' butonunu çok yakında hayata geçiriyor. Uzun süredir tartışılan "Facebook'a dislike butonu gelecek mi?" sorusuna Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'den yanıt geldi...

RADİKAL - Facebook 'ta karşılaştığımız üzücü, can sıkıcı paylaşımları, misal bir arkadaşınızın yaşadığı kaybı duyurduğu mesajı 'like'lamak, yani beğenmek zorunda kalıp da canı sıkılanlardan mısınız? Facebook kullanıcılarının bu sanal iletişim ortamında yaşadığı tuhaf ikilemlerden biri, nihayete eriyor... Günümüzün en büyük sosyal ağında artık arkadaşlarınızın üzücü paylaşımlarına 'katıldığınızı' belirtirken 'dislike' edebilecek yani 'beğenmedim' diyebileceksiniz. Evet, müjde: Beklenen 'dislike' butonu yolda...
Hürriyet 'in haberine göre belirli aralıklarla düzenlediği 'Q&A with Mark' (Mark ile Soru-Cevap) etkinliği sırasında konuyla ilgili açıklama yapan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’a 'dislike' butonu geleceğini doğruladı.
Daha önce de alternatif 'beğenme' eylemleri üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Zuckerberg, bu çalışmaların sonucu olarak 'dislike' butonunu kullanıcılara sunmayı planladıklarını duyurdu. 

EMPATİ KURMAK AMACIYLA... 
Zuckerberg, gelecek dislike butonunu “Alternatif beğenme eylemi” ibaresi olarak tanımladığına dikkat çekiyor. Yani Facebook’taki 'dislike' butonunun YouTube’da olduğu gibi doğrudan beğenilmeyen içeriklerde kullanılması amacıyla değil, empati kurmak amacıyla kullanılması gerektiğini vurgulanıyor.

Kullanıcıların duygularını daha doğru ifade edebilmeleri amacıyla 'dislike' butonunu kullanabilecek. İlk olarak test sürecinde kullanıma sunulacak olan 'dislike' butonu, olumlu sonuçlar alındığı takdirde herkesin kullanımına açılacak. (Hürriyet)