Facebook'un ilk kadın mühendisi Ruchi'nin öyküsüdür

Facebook'un ilk kadın mühendisi Ruchi'nin öyküsüdür
Facebook'un ilk kadın mühendisi Ruchi'nin öyküsüdür

Ruchi Sanghvi

O Facebook'un ilk kadın mühendisi. Dropbox tarafından satın alınan Cove'un yaratıcısı. Hindistan göçmeni küçük bir kızdan büyük bir girişimciye giden yolun öyküsü...

İlk zamanlar Kaliforniya’daki Palo Alto kentinin merkezinde bir Çin lokantasında çalışıyordu. Burası kendi yağında kavrulan ufak bir işletmeydi ve beceriksiz mühendislerle, siyah kanepelerle, duvarlardaki film afişleriyle doluydu. Yolu buradan Facebook’ta mühendisliğe oradan da kendi şirketini kurmaya kadar uzandı...
Önceki yıl Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisi olarak mezun olan Ruchi Sanghvi Wall Street’te bir bankadaki iş için New York’a gitmişti: “Paniklemiştim. İşin içinde olmak istiyordum. Bu işin benim öz yeteneklerime ihtiyacı vardı.” Kaliforniya’ya uçtuktan sonra ise Oracle ile görüştü ve işe başladı. Bir arkadaşıyla Facebook hakkında konuşuyordu: “Onlar hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmiyordum. Kaliforniya’ya taşındıklarından haberim yoktu. Hâlâ Boston’da Harvard’ta oda arkadaşları olduğunu düşünüyordum.”

Facebook: Kaotik fakat muhteşem deneyim
Sanghvi’nin ikinci başkan olduğu Dropbox’ın San Francisco’daki ofisinde oturuyoruz. Bu çevrimiçi depolama şirketinin koridorlarında kaykaylar ve scooterlar geziyor, zaman geçirmek için havuzlar, video oyunları ya da lüks müzik odasındaki karaoke kullanılıyor. Tüm bunlar olurken biz Sanghvi ile nasıl Facebook’ta çalışmaya başladığını ve sitenin ilk kadın mühendisi olduğunu konuşuyoruz: “Facebook’ta çalışmaya başladığımda 20 çalışanı vardı. Nasıl binlerce çalışan ve beş milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştıklarını gözlerimle gördüm. Kaotik fakat muhteşem bir deneyimdi. Her şeyi orada öğrendim.”
Facebook’un ilk kadın mühendisi olmak nasıl bir his diye sorulduğunda ilk olarak okulda azınlığa dahil olduğunu söylüyor. 150 öğrenci arasındaki beş kadından biri olarak mühendislik bölümünde okuyor. Facebook’ta çalışması ise tamamen kendi çabaları sonucunda oluşmuş: “Israrcı olmalısınız. Fikirlerinizin işitildiğinden emin olmalısınız. Soru sormak zorundasınız. Bazı insanlar aptal olduğunuzu söyleyecektir. Dinlemeyip baştan başlamalısınız.”
Daha sonra evleneceği, Facebook’un ilk Hintli mühendisi ile de burada tanışmış Sanghvi.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile ilgili bir hikâyeyi soruyorum. Durup düşünüyor ve Zuckerberg ile ilgili konuşmaktan hoşlanmadığını söylüyor fakat sonra fikir değiştiriyor. Hikâye haber kaynağı bölümünün, kullanıcıları nasıl cinayetin eşiğine getirdiği ile ilgili. Anlatıyor: “Haber kaynağı başladığında 10 milyon üyeden daha azına sahiptik. Mark konferanstaydı ve bir milyon kişi bizi protesto ediyordu. ‘Facebook’tan nefret ediyorum’ ve ‘Ruchi bir iblistir’ gibi isimleri olan gruplar açılmaya başlandı. Ofisin dışında insanlar toplanmaya başladı. Fakat farkındaydık ki bundan nefret eden insanlar bile haber kaynağı sayesinde protestoya başladılar.”
Bu protestolar sırasında Mark’ın arkasında durduğunu belirtmeden edemiyor Sanghvi: “Normalde diğer işletmelerde kullanıcıların yüzde 10’u değişikliği boykot ederse eski halinize dönersiniz. Fakat Mark haber kaynağının potansiyelinin farkındaydı ve geri adım atmadı.”

Girişimcilik aileden...

Sanghvi’nin işten ayrılıp kendi şirketini kurmaya karar verdiği 2010 yılında Facebook’un bin 500 çalışanı ve 500 milyonun üzerinde üyesi vardı. Hindistan’ın küçük bir endüstri şehrinde yetişen küçük bir kızdan aile şirketi hayalleri kuran bir iş kadınına dönüşmüştü. Ruchi’nin babası da ikinci kuşak bir işadamı. Ruchi girişimciliğin ailesinden geldiğini söylüyor. Fakat şimdi ABD ’de bilgisayar mühendisliği eğitimi alıyor ve Facebook’ta çalışıyordu. Dünya onu çağırmıştı. Böylece Facebook’taki işinden ayrılmış ve kocası ile birlikte kendi şirketi Cove’u kurmuştu. “Çalışanlıktan girişimciliğe giden serüven oldukça karmaşıktı. Hele ki benim gibi göçmen bir kız için” diyen Sanghvi, göçmenlerin haklarını rahatça kullanmalarını sağlayacak lobi faaliyetlerinde bulunuyor: “Cove’u kurduğumda üç göçmen hukukçusu ile görüştüm ve elime şirketimde bir göçmen çalıştırmadan önce yapmam gerekenleri içeren uzun bir liste verdiler.”

İki yıl sonra, Şubat 2012’de, Cove bir depolama ve paylaşım servisi olan Dropbox tarafından satın alındı. Dropbox altı yıldır faaliyet gösteren 175 milyon üyeli bir şirket. Sanghvi burada muhtelif roller üstleniyor. Ruchi Dropbox’ta pazarlama, yönetme, kiralama ve iletişim işleri ile ilgileniyor.
Hindistan’a geri dönmeyi planlayıp planlamadığını soruyorum: “Eğer kolay bir şey olsaydı mutlaka bunu yapardım. Fakat bu tip işleri Hindistan’da yapmak oldukça zor. Birçok kısıtlamaya maruz kalıyorsunuz.”

(Soutik Biswas/BBC)