Faili parmak izi ele verdi

Faili parmak izi ele verdi
Faili parmak izi ele verdi

Tablonun üst köşesindeki parmak izi, Da Vinci?ninkiyle ?hayli benzer?.

1998'de sanatçısı bilinmeden 'Alman ekolü' etiketiyle satılan tablonun Leonardo Da Vinci'ye ait olduğu anlaşıldı. İlginç sırrı ressamın parmak izi aydınlattı

LONDRA - Ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin yeni  bir tablosu bulundu. ‘Rönesans Giysileri İçindeki Genç Kızın Profili’ adı verilen tablo, 1998’de Christie’s müzayede salonunda ‘19. yüzyıl başı Alman ekolü’ notu düşülerek 12 bin sterline satılmıştı. Portreyi daha sonra 2007’de Peter Silverman satın aldı. Silverman asıl ressamın kim olduğu konusunda şüpheleri oluşunca resmi, uzmanlara kontrol ettirme kararı aldı. Paris’te bir laboratuvarda incelenen tablonun üst köşesinde usta ressamın parmak izine rastlandı.
Uzmanlar yeni tabloda bulunan parmak izinin Da Vinci’nin kariyerinin başında, henüz asistanları yokken yaptığı ‘St. Jerome’ adlı eserindeki parmak iziyle ‘hayli benzer’ olduğunu fark etti. Ayrıca kızılötesi ışınlarla yapılan analizlerde bu resimle Da Vinci’nin bir başka çalışması olan ‘Windsor Şatosunda Bir Kadının Profilden Portesi’ arasında önemli biçimsel paralellikler görüldü. Tabloyu Da Vinci gibi solak birinin yaptığı da anlaşıldı.
Portredeki güzel, genç kadının kostümü ve özenli saç stili 15. yüzyılın Milano modasını yansıtıyor. Eser üstünde yapılan karbon analizi de tablonun aynı yıllarda yapıldığına işaret ediyor. Oxford Üniversitesi’nden sanat tarihçisi Prof. Martin Kemp genç kızın Milano Dükü  Ludovico Sforza’nın kızı Bianca ya da metresi Bernardina de Corradis olabileceğini düşünüyor. Gelecek yıl İsveç’te sergilenmesi beklenen tablonun Da Vinci’ye ait olduğu kesinlirse on milyonlarca dolara satılabileceği belirtiliyor. (The Daily Mail, aa)