'Fareli Köyün Kavalcısı' Çanakkaleliymiş

'Fareli Köyün Kavalcısı' Çanakkaleliymiş
'Fareli Köyün Kavalcısı' Çanakkaleliymiş
Çanakkale'deki Apıollon Smintheus kazılarında Fareli Köyün Kavalcısı'nın Çanakkaleli olduğu bulgusuna ulaşıldıErdem SÜREK

ÇANAKKALE’de, ‘Apollon Smintheus’ kazıları, arkeolojik araştırmalara yeni bir yön verecek bulgular elde edilmesini sağladı. Kentte 5 bin yıl önce kurulduğu düşünülen ve Türkiye’deki en eski yerleşim merkezlerinden kabul edilen Troya Antik Kenti’nden daha önceki bir dönemde yerleşim yeri bulunduğuna dair kanıtlar Apollon Smintheus kazılarında ortaya çıktı. Apollon Smintheus Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, “Kazılarımızda aynı zamanda, Fareli Köyün Kavalcısı’nın da Çanakkaleli olduğu bulgusuna ulaştık. Smintheus farelerin efendisi demektir. Apollon da kavalcıdır” dedi.
Arkeolojik alanda elde edilen bu yeni bulgular, ilkler kenti olarak bilinen Çanakkale’de heyecan yarattı. Ayvacık İlçesi'ne bağlı Gülpınar beldesinde yer alan Smintheion Antik Kenti’nde Prof. Dr. Coşkun Özgünel başkanlığında yürütülen Apollon Smintheus kutsal alanı kazıları sırasında, antik çağ kalıntıları altında, antik Troas bölgesinin ilk yerleşim köylerinden biri ortaya çıkarıldı. Prof. Dr. Özgünel konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“30 yılı aşkın süredir devam eden kazılarda elde edilen buluntular sayesinde Troya’dan daha eski bir köy yerleşim merkezinin bölgede yer aldığını tespit ettik. Yaklaşık 7 bin yıl önce kurulduğu yönünde bulgular elde edilen köyün en önemli özelliği ise, bölgede daha önce bilinmeyen yeni bir seramik geleneğinin varlığına ilişkin kalıntılar olarak ortaya çıktı. Dinsel amaçlı kullanıldığı düşünülen, tutamağı gözü yaşlı ağlayan bir insanı sembolize eden kalıntı, buluntular arasında en ilgi çekeni oldu. Gözü yaşlı insan betimli seramiğin, bugüne değin gerçekleşen kazılarda benzeri bulunmadı. Bu seramik o tarihte büyük olasılıkla cenaze töreni sırasında kullanılmış. Gün yüzüne çıkan bu değerler, Troya öncesi kültür tarihi konusunda önemli bilgiler sunmaya devam edecek.”
Apollon Smintheus’un Troya savaşını anlatan heykeller ve kabartmalarla dolu olduğunu anlatan Prof. Dr. Özgünel, “Savaş Troya’da oldu ancak, savaşı anlatan her şey Apollon Smintheus'dadır. Heykel ve kabartmalar Apollon Smintheus müzesinde yer alıyor. Bu unutulmuşluğu biz halen yenemedik” dedi. (aa)