Farklı elle diş fırçalamak beyni güçlendiriyor

Farklı elle diş fırçalamak beyni güçlendiriyor
Farklı elle diş fırçalamak beyni güçlendiriyor
Gün içerisinde sürekli kullanılan el yerine ara ara diğer elin kullanılması beyni kuvvetlendiriyor. Alışkanlığın dışına çıkılarak bir süre farklı elle yazı yazılması ya da diş fırçalanması beyin tembelliğini engelliyor.

Gün içerisinde sürekli kullanılan el yerine, zaman zaman diğer elin kullanılması, beyni güçlendirerek, hafızayı kuvvetlendiriyor. Alışkanlığın dışına çıkalarak farklı elle yazılan yazı ya da diş fırçalanması beyin tembelliğini önlüyor. Halk arasında bunama olarak bilinen alzheimer hastalarının zihinsel aktivite sağlanabilmesi için kitap okuması, yeni bir dil öğrenmeye çalışması, bulmaca çözmesi, tavla, satranç oynaması ve eski arkadaşlarıyla bir araya getirilmesi öneriliyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali İhsan Baysal, dünya yaşlı nüfusun her geçen gün yükseldiğini, buna bağlı olarak da özellikle yaşlılarda görülen azheimer hastalığının görülme sıklığının arttığını söyledi. Alzheimerın 85 yaşın üstündeki her 4-5 kişiden birinde görüldüğünü ifade eden Baysal, hastalığın tam olarak tedavi edilemediğini ancak kimi ilaçlarla yaşam kalitesinin artırıldığını belirtti.

En iyi zihinsel aktivite, yeni bir lisans öğrenmektir

Baysal, özellikle alzheimer hastalarının zihinlerini olabildiğince aktif tutması, bunun için beynin sürekli çalıştırılması gerektiğini vurgulayarak, bunda amacın beynin kullanılmayan bölümlerinin çalıştırılması olduğunu dile getirdi.


Bu konuda en faydalı zihinsel aktivitenin yeni bir lisan öğrenmeye çalışmak olduğuna dikkati çeken Baysal, daha önce uğraşılmamış bir hobiyle ilgilenmenin de çok fayda sağlayacağı görüşünde. Bulmaca çözmek, zeka oyunları oynamak, tavla, briç ve satrancın en kolay yapılabilen beyin geliştiricileri olduğuna işaret eden Baysal, beyin cimnastiği için alışkanlıkların tersine çevrilmesinin de iyi bir yol olduğunu vurgulayarak, “Her zaman kullanılan el yerine diğer el kullanılabilir, dişler sağ elle fırçalanırken sol elle yapılmaya çalışılabilir. Aynı şekilde farklı elle yazı yazmaya çalışılabilir. Hatta, sağ elle yazı yazan bir kişinin günde yarım saat sol elle yazı yazmaya çalışması oldukça faydalıdır” dedi.

Bu kişiler, sosyal ortamdan uzaklaştırılmamalı


Baysal, bir başka konunun da sosyal aktiviteler olduğunu anlatarak, alzheimer hastalarının eve kapatılmasının ya da sosyal ortamlardan uzaklaştırılmalarının çok yanlış olduğuna dikkati çekti. Bu hastaların, mutlaka yeni arkadaşlar edinmelerine yardımcı olunması gerektiğini dile getiren Baysal, alzheimer hastalarının eski arkadaşlarıyla da düzenli bir araya getirilmeye çalışılmasının önemli olduğunu söyledi. Baysal, alzheimer hastalarının yakınlarının tüm bu aktivitelerde yardımcı olması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Elbette sayılan bu aktiviteleri hastanın tek başına yapması mümkün olmayabilir. Hastaya karşı sakin, duyarlı ve yönlendirici olarak birlikte yürümek, oyun oynamak, fiziksel ve zihinsel aktiviteler için hastaya vakit ayırmak gerekir. Bu arada hasta yakınları da kendi pisikolojik sağlıklarını korumak için kendilerine de zaman ayırmayı unutmamalı.”

Düzenli fiziksel aktivitenin vücut sağlığı açısından faydalı olduğunu aktaran Baysal, bunun için haftada 3 ya da 5 gün tempolu yürüyüş yapılmasının en iyi aktivite olduğunu söyledi.
Yürüyüş süresinin 1 saat, 5 gün yürüyecekler için 30 dakika yapılmasının uygun olduğunu ifade eden Baysal, “Bu yürüyüşlerin sportif olması, özel ayakkabı ve kıyafetle yapılması gerekir. Fayda sağlanabilmesi için yürüyüş sırasında biraz terlenması gereklidir” diye konuştu. (aa)