'Fas gecesinde dayak' tartışmasında ikinci perde

'Fas gecesinde dayak' tartışmasında ikinci perde
'Fas gecesinde dayak' tartışmasında ikinci perde
'Fas gecesinde Türk mankenlere darp' haberi yankı uyandırdı. Fas Büyükelçiliği, haberden 2 gün sonra açıklama yaptı, Türk manken ve organizatör Belgin Saydan'ın yargıya da taşınan iddialarının asılsız olduğunu savundu.

RADİKAL- “Fas gecesinde Türk mankenlere darp” haberi yankı uyandırdı. Fas Büyükelçiliği, haberden 2 gün sonra açıklama yaptı, Türk manken ve organizatör Belgin Saydan’ın yargıya da taşınan iddialarının asılsız olduğunu savundu. 

28 Mayıs 2014 tarihinde Cer Modern’deki gecede geleneksel kıyafet defilesinin gerçekleştirildiğini belirten elçilik, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Saydan 4 bin 100dolar ücret almış olup etkinlikte görev alan fotoğrafçıya da makbuz karşılığı 885 TL verilmiştir. Sayın Saydan, bu etkinlik sırasında Faslı yetkililer tarafından darp edildiğini iddia etmektedir. Etkinliğin başından sonuna dek sorunsuz akışı bu iftira ve yalana dayalı iddiaları çürütmektedir. Video kayıtları, 200 davetli, polis ve güvenlik görevlileri ve CERN Modern yetkilileri dahil hiç kimse hiçbir olaya tanık olmamıştır. Saydan, ikinci defileye davet edilmeyince telefon ve SMS gönderimleri, elektronik posta iletileri ile sürekli büyükelçiliğimizi tehdit ve aşağılamalar ile taciz etmiştir...”

Saydan’ın polise 3 gün sonra gittiği ve darp edildiği iddiasıyla şikâyette bulunduğunu belirten Fas Büyükelçiliği, “Bir kişinin darp edildikten sonra şikâyette bulunmak için 3 gün beklemiş olmasını anlamamız mümkün müdür?” diye sordu.

‘KULİSTE KAMERA OLMAZ’

Manken ve kareograf Belgin Saydan ise darp ve hakaretlerin yaşandığı yerin kulis olduğunu, kuliste kamera bulunmadığını vurguladı. “Burası soyunma ve giyinme yeridir. Hastaneden alınan raporum polistedir ve savcılık dosyasına girecektir” diyen Saydan, “neden 3 gün sonra şikâyet ettiği” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Yaşadığım olayın şoku ve psikolojisi ile şikâyet konusunda önce tereddüt ettim. Daha sonra şikâyetçi oldum. Olayların duyulmasını istemediğim için bekledim.”

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmaya konu olan olay, mayıs ayında yaşandı. İddiaya göre manken ve koreograf Belgin Saydan, gecede düzenlenecek iki ayrı defilenin organizasyonuyla görevlendirildi. Cermodern’deki davet için kulise geçerek hazırlıklara başlayan Saydan kostümleri seçerken, aynı kulisteki Faslı modacılar arasında tartışma başladı. Kavgayı ayırmaya çalıştığı sırada Türk koreograf da tekme ve yumruklardan nasibini aldı. Bir süre sonra kostümlerin giyilmesi sırasında ise bu kez Faslı kadın modacının fiili saldırısına uğradı.

TARTIŞMA YÖN DEĞİŞTİRDİ: "TÜRK KIZLARI ÇOK ÇİRKİN..."
Yaşanan tatsızlıklara rağmen Belgin Saydan ve diğer Türk mankenler, Fas’ın yöresel kıyafetlerini sergiledikleri defileyi tamamladı. Ardından verilen kokteylde ise beklemedikleri bir sataşmayla karşılaştı. Aralarında Büyükelçi Lotfi Aword’un eşinin de bulunduğu Faslı kadınların, konukların önünde “Türk kızları çok çirkin, yürümeyi dahi bilmiyorlar. Bizim gibi güzel değiller” sözleriyle mankenleri aşağıladıkları iddia edildi. Saydan ve 4 Türk mankenin Hilton Otel’de yapılması planlanan ikinci defileye de çıkarılmadıkları öne sürüldü. Büyükelçilik yetkililerinin, defileyi izlemeye giden koreograf Saydan’ı otelden zorla çıkardıkları da iddialar arasında. Kaynak: (Habertürk)