Faşist babanın kızı bir komüniste âşık olmuş

Faşist babanın kızı bir komüniste âşık olmuş
Faşist babanın kızı bir komüniste âşık olmuş

Eşinden üç çocuğu olan Edda Ci- ano, 1995?te Roma?da öldü.

Faşist Parti kurucusu Benito Mussolini'nin kızı Edda Ciano'nun, ülkenin Komünist Parti yöneticilerinden Leonida Bongiorno'ya âşık olduğu ortaya çıktı

ROMA - İtalya’nın faşist lideri Benito Mussolini’nin kızı Edda Ciano, ülkenin Komünist Parti yöneticilerinden Leonida Bongiorno’ya âşıkmış. İtalyan yazar Marcello Sorgi, ülkenin güneyindeki ‘çizme’ burnunun kuzeyinde, Tiren Denizi adası Lipari’de ortaya çıkarılan mektuplara dayanarak yazdığı ‘Edda Ciano ile Komünist’ adlı belgesel romanda bu aşkın 36 mektubunu anlatıyor.
Nisan 1945’te İtalya’nın kuzeyinde komünist partizanlarca tek kurşunla vurularak idam edilen Mussolini’nin beş çocuğundan en büyüğü olan Ciano’nun gizli mektupları, genç kadının, Komünist Parti yöneticilerinden Bongiorno’ya aşkını anlatıyor. Bu aşk, İtalya komünistleri ve II. Dünya Savaşı’nı zaferle bitiren müttefiklerin Ciano’yu Lipari adasına sürgüne yollamasıyla başlamış.
Bongiorno, Lipari adasına parti gösterisi için geldiği gün Edda’yla tanışmış. Fransızca, İngilizce ve İtalyanca mektuplar, Bongiorno’nun oğlu Edoardo’nun Lipari’deki evinin gardırobunda bulunmuş. Yazar Sorgi, Reuters haber ajansına mektupları olduğu gibi aktardığını, herhangi bir abartma olmadığını söylüyor.

Eşini babası öldürmüştü
Edda aslında Mussolini’nin Dışişleri Bakanı Galeazzo Ciano ile evliydi. Bakan Ciano, Mussolini’yle 1943’te ters düşünce bunu hayatıyla ödedi. Mussolini onu sandalyeye bağlatarak tabancayla öldürdü. Latince kökten gelen ‘Duce’ (Önder) kelimesiyle tanınan Mussolini, Roma İmparatorluğundan ilhamla partisine ‘Faskes’ (Birlik) kökünden esinlenen bir ad verip Faşist Parti’yi kurmuştu. İtalya’nın kuzeyinde yakalanıp sevgilisi Clara Petacci’yle kurşuna dizilen Mussolini ve sevgilisinin cesetleri, birlikte Milano’nun Esso benzin istasyonunda bir direğe asılmıştı.
Mussolini, İtalya’da küçük bir kesim tarafından hâlâ ‘derinden’ seviliyor. Bu küçük kesim, halkın çoğunlukla ‘ırkçı polis devletinin önderi’ olarak gördüğü Mussolini’yi, ülke ekonomisini ayağa kaldıran siyaset önderi olarak görüyor. Romanın kahramanı Edda Ciano ise ömrü boyunca faşist rejime inanmadığını söyledi, 1995’te Roma’da öldü. (aa)