Fatih Akın kimdir?

Fatih Akın kimdir?
Fatih Akın kimdir?
Almanya'ya göç etmiş Türkiye'li bir ailenin çocuğu olan Fatih Akın, sinemanın da yükselen yıldızlarından. Son olarak Ermeni tehcirini anlattığı The Cut filmini çeken Akın, birçok ödülün de sahibi.

Fatih Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü'nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi Sensin – Du bist es!'i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı.

Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos'u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti.

METİN ERKSAN'DAN SONRA İLK ÖDÜLÜ ALDI

Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Ardından görece büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekti.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

KEBAB CONNECTION

2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul ( İstanbul Hatırası) adlı, İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya'nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten'ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır.

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. "Yaşamın Kıyısında" filmi, Ekim 2007'de Türkiye 'de gösterime girmiştir.

ALDIĞI BAZI ÖDÜLLER ŞÖYLE: 1998 Bavaria Film Ödülleri - En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)
1998 Locarno Film Festivali - Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)
2004 Berlin Film Festivali - Altın Ayı (Duvara Karşı)
2004 Avrupa Film Ödülleri - En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)
2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Bavaria Film Ödülleri - En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)
2007 Cannes Film Festivali - En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında