Fatih Sultan Mehmet'in fermanları sergide

Fatih Sultan Mehmet'in fermanları sergide
Fatih Sultan Mehmet'in fermanları sergide
Kocaeli'nin Gebze İlçesi Belediyesi tarafından Fatih Sultan Mehmet'in 532'nci ölüm yıl dönümünde 'Hünkara Vefa' adı altında düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Tarih Sempozyumu bugün de devam etti

GEBZE - Sempozyumun bugünkü bölümünde Fatih Sultan Mehmet'in fermanları da sergilendi. Yurt içi ve yurt dışından 35 tarihçinin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda, Fatih Sultan Mehmet dönemine ilişkin katılımcılara kapsamlı bilgiler verildi. İkinci günkü ilk oturumda tarihçiler; Fatih dönemi kaynakları, divan şairleri gözüyle Fatih, Fatih dönemi bilim hayatı, Fatih dönemi arşiv belgeleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca özel bir ekip tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkartılan Fatih'in fermanlarından örneklerin yer aldığı serginin de açılışı yapıldı.

'HÜNKARA VEFA'

Celal Bayar Üniversitesi öğretim görevlisi ve 'Hünkara Vefa' anma projesi tarih danışmanı Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Gebze Belediyesi meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen Fermanlar Sergisi'nin açılışında konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan köşker, "Döneminde dünya tarihini değiştiren ve yön veren cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından dünyanın dört bir yanına adalet dağıtan fermanları, Hakka yürüdüğü Gebze'mizde bir araya toplandı. Sergide örneklerini birlikte göreceğimiz fermanları bir kitapta toplayarak gelecek nesillere aktaracağız" dedi.

Anma etkinliklerinin yarınki bölümünde ise, Fatih Sultan Mehmet için Kuran'ı Kerim okutulacak. Bu etkinliklere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de katılacağı belirtildi.(dha/Mesut Işık-Büşra Kaya)